A Bankszövetség oldalán hétfőn jelent meg, hogy az önkéntes THM-plafont milyen feltételek, előírások mellett nyújtanák a bankok. Az előírások elég szigorúak, és még egy meglepetést is láthatunk közöttük – derült ki a Bankmonitor közleményéből. Ebben kiemelték, hogy már többször hallhattunk az 5 százalékos önkéntes kamatplafonról. A kormány tervei szerint ez lenne a lakáshitelek THM-értékének felső határa 2025-ben.
A Bakszövetség felsorolta az 5 százalékos önkéntes THM-plafon feltételeit:
A tervek szerint 2025. április elseje és 2025. október 31. között lenne elérhető a konstrukció. Ez egyben azt is jelenti, hogy nem év elejétől indulna a lehetőség, hanem még több mint 4 hónapot várni kellene rá. Akik ennél gyorsabban szeretnének lakást venni, azoknak mindenképpen érdemes szétnézni a jelenlegi hitelajánlatok között.
Fontos kikötés a közleményben, hogy mindez magára a kamatra, nem pedig a THM értékére vonatkozik. Ez egyben azt is jelentené, hogy a THM értéke minimálisan magasabb, durván 5,2-5,3 százalék lehetne.
A másik nagyon fontos kitétel, hogy a kedvezményes kamatot a bankok a futamidő első 5 évében biztosítanák. Ez két dolgot jelenthet a Bankmonitor szerint
Az 5 évig fix kamatozású hitelek esetében a jövedelem kisebb része fordítható hiteltörlesztésre, mint a biztonságosabb, legalább egy évtizeden át változatlan kamatozású kölcsönök esetében. Ezen hiteleknél a jövedelem kisebb mértékben terhelhető meg. Egy legalább 10 évig fix kamatozású hitel esetében 600 ezer forint alatti fizetésnél a jövedelem fele, míg az ezt elérő jövedelemnél a 60 százaléka fordítható a kölcsön törlesztésére.
Egy 5 évig fix kamatozású kölcsönnél egy 500 ezer forintos nettó jövedelemnek csak a 35 százaléka, azaz 175 ezer forint lehetne legfeljebb a kölcsön törlesztőrészlete. Egy legalább 10 évig fix kamatozású hitel választása esetén akár 250 ezer forint is lehetne a havi részlet. Ez természetesen erősen befolyásolja az igényelhető kölcsön maximumát is.
A kamatplafonhoz meghatározott energiahatékonysági szintet többnyire az új lakások, illetve a nagyobb modern használt ingatlanok érhetik el. Az 1,2 millió forint per négyzetméteres korlát pedig ebben a szegmensben igencsak szigorúnak tűnik.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2024 harmadik negyedévében Budapesten az új lakások átlagos négyzetméterára 1 480 000 forint volt, de az országos átlag is 1 210 000 forint, ami szintén magasabb a kamatplafonnál meghatározott limitnél. A használt lakások ára ennél valamivel alacsonyabb, ám a modern, korszerű, energiahatékony használt házak érdemben nem sokkal olcsóbbak az új lakásoknál. Természetesen a piacon találhatók az átlagnál olcsóbb és drágább ingatlanok is, vagyis lehet megfelelő új építésű, használt ingatlant is találni. De az biztos, hogy az adatok alapján ezek száma nem lesz jelentős.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.