Mivel az orosz gázra csak júniusban fogadott el a Nyugat szankciót, a beszerzésével sokáig támogatni lehetett Oroszország Ukrajna elleni háborúját. Franciaország pedig hiába szavazta meg a korábbi szankciókat is, a másik oldalról rekordmértékben vásárol cseppfolyósított földgázt, azaz LNG-t az oroszoktól. Azaz nem is Franciaország, hanem Németország.
Franciaország idén november 18-ig több LNG-t vásárolt Moszkvától, mint bármelyik másik teljes évben az import 2018-as kezdete óta.
Különösen a belga határhoz közeli dunkerque-i terminálba irányuló szállítások emelkedtek meg – számolta ki hajózási adatokból a Bloomberg.
Nem világos, hogy a Franciaországban landoló orosz cseppfolyósított földgázból mennyit használnak el ott, és mennyit küldenek tovább Európa más részeire, miután betáplálták a vezetékes hálózatba. A francia energiaügyi minisztérium szóvivője megerősítette, hogy annak az LNG-nek egy részét, amelyet a tengerparti terminálokon keresztül betáplálnak a csövekbe, továbbküldik a kelet-európai országokba.
A SEFE az orosz Gazprom korábbi kereskedelmi egysége, amelyet Németország az energiaválság csúcspontján államosított. Mivel a vállalatnak szerződése van a Jamal cseppfolyósított gáza megvásárlására, fizetnie kell az orosz szállításért. Az átvevőhely a franciaországi dunkerque-i terminál. Jan-Peter Haack, a SEFE szóvivője elmondta, hogy az ott átvett összes LNG-t a francia és belga csomópontokban értékesíti, és a vállalat soha nem szállított orosz cseppfolyósított gázt Németországba.
A német gazdasági minisztérium szóvivője azzal védekezett, hogy
ha nem vesszük át, akkor Oroszország újra eladhatja az LNG-t a világpiacon, és így másodszor is bevételre tehet szert ugyanazért a gázért. A szerződést ezért úgy teljesítjük, hogy az orosz fél számára az előny a lehető legalacsonyabb legyen.
A Gazprom egyelőre még mindig a szokásos szinten küld gázt Európába Ukrajnán keresztül, még azután is, hogy leállította a közvetlen szállítást Ausztriába.
Európa továbbra is vonzó célpont az oroszországi Jamal LNG-üzem hatalmas sarkvidéki létesítményéből érkező szállítmányok értékesítésének. Ez olyan vállalatok hosszú távú szerződéseinek tudható be, mint a TotalEnergies, a Naturgy Energy Group és a Securing Energy for Europe.
Az orosz LNG-import a rotterdami kikötőben is lényegesen nőtt. Spanyolországba és Belgiumba is még mindig érkezik LNG Oroszországból. Több közép-európai ország, köztük Magyarország, Szlovákia és Csehország pedig csővezetéken kap gázt Oroszországból, bár a szállítási szerződés az év végén lejár.
A júniusi szankció után, márciusban az EU megkezdi az európai kikötőkben az orosz LNG-szállítmányok átrakási tilalmának alkalmazását. Az intézkedéstől széles körben azt várják, hogy több oroszországi cseppfolyósított földgáz marad Európában.
Belgium drasztikus javaslatot tett az orosz LNG kiszorítására
Júniusban lépett életbe a 14. uniós szankciócsomag. Egyre több ország nyilatkozik úgy, hogy az orosz LNG kiszorítására tett intézkedések egyelőre nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.