Emmanuel Macron francia elnök a Rio de Janeiró-i G20-csúcstalálkozóra utazott, hogy más európai vezetőkkel együtt a Dél-amerikai Közös Piaccal (Mercosur) hamarosan megkötendő szabadkereskedelmi szerződésről tárgyaljanak. Ez azonban továbbra sem tetszik a gazdáknak – akik az olcsó agrárimport okozta katasztrófától tartanak –, így a mezőgazdasági szektor ismét több száz tüntetést szervezett országszerte.
Az autópálya-blokádok az év eleji tiltakozások meghatározó elemei voltak, amelyeket a gazdák több látványos akcióval – köztük a kormányzati épületek trágya alá temetésével – egészítettek ki. A mostani tüntetések azonban sokkal visszafogottabbak voltak, a módszerekkel pedig a lehető legkevésbé próbálják befolyásolni a mindennapi életet.
A januári tüntetések hatékonyak voltak, ám sokat ártottunk a népszerűségünknek a lakosság körében. Most meg akarjuk mutatni, hogy a kormány a mezőgazdaság egyedüli ellensége, mindenki más a szövetségesünk
– közölte Damien Greffin, a tiltakozást szervező FNSEA szakszervezet párizsi vezetője, aki szerint a most elindított akciók az átlagember számára alig lesznek észrevehetők.
A Politico értesülései szerint a hétfőn elindított országos tüntetéssorozat során a gazdák
A szervezők szerint nagyjából 82 ilyen akció folyik országszerte, ám valószínűleg több önkéntes csoport és más szakszervezetek is becsatlakoztak a tüntetésekbe.
Míg az év eleji tiltakozások több, a gazdákra nehezedő állami és kereskedelmi probléma miatt robbantak ki, a november közepén elindított akció egy dologra fókuszál: az EU és a Mercosur közti szabadkereskedelmi megállapodás ellenzésére, amely az FNSEA szerint óriási károkat okozna a francia és az európai mezőgazdaság számára.
Az egyezmény kritikusai szerint az európai piacot olcsó és gyenge minőségű latin-amerikai mezőgazdasági termékek fogják elönteni, amellyel a „túlszabályozott” helyi termelők nem tudnának versenyezni. Ez hosszú távon egy újabb ágazatot tenne tönkre a blokkon belül, tovább növelve az EU külföldi áruktól való függőségét.
A francia gazdák ezúttal azonban szövetségesre leltek az elnökben, aki vasárnap egy sajtótájékoztatón kijelentette, hogy mindent meg fog tenni az „egyezmény késleltetése és újratárgyalása” érdekében.
Nem kérhetjük európai gazdáinktól, hogy változtassanak a gyakorlatukon, ne használjanak bizonyos termékeket, és fejlesszék a minőségi gazdálkodást, miközben megnyitjuk piacainkat a tömeges import előtt
– jelentette ki Macron Buenos Airesben, miután találkozott Javier Milei argentin elnökkel.
A most elindított tiltakozási hullám azonban nemcsak a Mercosur-megállapodásról szól, hanem az FNSEA túléléséről is, amely hiába az ország legnagyobb szakszervezete, az utóbbi években erősen háttérbe szorult olyan csoportokkal szemben, mint a jobboldal által támogatott Coordination Rurale vagy a radikális baloldali Confédération Paysanne.
Ezek a szakszervezetek vezették az év eleji gazdatüntetéseket, az FNSEA célja pedig most az, hogy a békésebb, a lakosságot kevésbé zavaró módszerekkel a szektor irányítását és a közvélemény támogatását is visszaszerezze.
Balhé készül az EU szívében: ismét elfoglalják Brüsszelt a gazdák – indítják a traktorokat
Dühösek az agrártermelők az Európai Unióra. Tiltakozni fognak a Mercosur-államokkal kötendő uniós megállapodás ellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.