BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
scholz zelenszkij

Lőnék Oroszországot, de nincs mivel – Scholz nem ad rakétákat az ukránoknak

Hiába bólintott rá a Fehér Ház, Berlin nem hajlandó támogatni a támadásokat. Scholz szerint az amerikaiak nyugodtan szállíthatnak ilyen fegyvereket Kijevnek, hazája azonban nem hajlandó átlépni ezt a határt.

Olaf Scholz német kancellár kitart amellett, hogy hazája nem ad nagy hatótávolságú rakétákat Ukrajnának, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok váratlanul engedélyezte Oroszország bombázását.

scholz zelenszkij
Scholz szerint az amerikaiak nyugodtan szállíthatnak ilyen fegyvereket Kijevnek, hazája azonban nem hajlandó átlépni ezt a határt / Fotó: AFP

A német kormány szóvivője hétfőn elmondta, hogy a Biden-kormányzat váratlan döntése, miszerint engedélyezi Ukrajnának, hogy amerikai nagy hatótávolságú rakétákat használjon Oroszországon belüli célpontok elleni csapásokhoz, „semmilyen hatással” nem volt Scholz véleményére azzal kapcsolatban, hogy német gyártmányú Taurus nagy hatótávolságú rakétákat szállítson Ukrajnának.

A kancellárnak vannak bizonyos határai, amelyeket nem hajlandó átlépni. Ez az álláspont nem fog változni amerikai nyomásra, és reméljük, hogy Kijev ezt tiszteletben fogja tartani 

– közölte a szóvivő a Politicóval.

A Fehér Ház döntésével párhuzamosan az oroszországi Kurszki tartományba betört ukrán csapatok mintegy 50 ezer katona – köztük tízezer észak-koreai gyalogos – támadására készülnek.

A frissen megválasztott amerikai elnök, Donald Trump ráadásul megígérte, hogy hivatalba lépve azonnal elindítja a béketárgyalásokat, így Kijev sürgősen be akarja vetni a nagy hatótávolságú fegyvereit, amelyek segítségével talán meg tudják tartani a hódított területeket. Ezekkel ugyanis Ukrajna sokkal jobb pozícióba kerülne Moszkvával szemben.

Újabb népszerűtlen Scholz-döntés

Az Egyesült Államok és Németország – a két legnagyobb katonai segélyt nyújtó ország – a háború 2022-es kirobbanása óta szorosan összehangolta támogatását, Berlin pedig szinte mindenben Washington lépéseit követte.

Ezúttal azonban Scholz – aki a háború eszkalálódásának kockázatára hivatkozva többször is elutasította a német Taurus rakéták küldését – valószínűleg nem fog cselekedni. A február 23-i választások előtt ugyanis arra a kampányüzenetre teszi fel csekély újraválasztási esélyeit, hogy ő a biztonságos választás, aki nem fűti tovább a konfliktus tüzét.

Örülünk az amerikaiak lépésének, és követnénk őket, a britekkel és a franciákkal vállvetve. Scholz azonban annyira retteg a hatalom elvesztésétől, hogy még a szövetségeseit is hátba szúrná, és inkább Putyinnal telefonálgat

– jelentette ki Annalena Baerbock német külügyminiszter, a Zöldek képviselője.

Németország várhatóan következő kancellárja, Friedrich Merz, aki a jobbközép Kereszténydemokrata Uniót vezeti, szintén bírálta Scholzot, amiért megtagadta a nagy hatótávolságú rakéták Ukrajnának történő szállítását, és kijelentette, hogy ha hivatalba lép, hajlandó lenne erre.

Rendkívüli: Joe Biden búcsúajándéka – Ukrajna engedélyt kap, hogy amerikai rakétákkal csapjon le Oroszországra

Ez mérföldkő az orosz–ukrán háborúban. Joe Biden döntése drámai fordulatot jelent, Ukrajna akár 300 kilométer mélységben is lőheti az orosz területeket. Óriási kérdés, mit lép Putyin. A leköszönő amerikai elnöknek mindössze két hónapja van hátra a hivatali idejéből.

 

 


 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.