Az ausztrál kormány olyan törvénytervezeten dolgozik, amely megtiltaná a közösségi média használatát a 16 éven aluliak számára – jelentette be csütörtökön Anthony Albanese miniszterelnök, hozzátéve, hogy a jogszabály a világon elsőként várhatóan a jövő év végén léphet életbe.
A közösségi média árt a gyerekeinknek, és ennek véget fogok vetni
– jelentette ki Albanese, aki sajtóértekezletén a lépést azzal indokolta, hogy a közösségi média veszélyezteti a gyerekek fizikai és mentális egészségét, a lányoknál a testképzavart, a fiúknál pedig a nőgyűlölő tartalmakat említette példaként.
„Ha ezek a tartalmak egy 14 éves gyermekhez jutnak el, aki éppen érzékeny, változó korban van, az nagyon megterhelő számára, ezt kötelességünk észrevenni, és cselekedni” – hangsúlyozta a kormányfő. A kormányzat jelenleg az életkor-ellenőrzés megfelelő módszerét vizsgálja, kipróbálás alatt áll
azonosítás is, de egyelőre nem döntöttek egyik mellett sem. A törvénytervezetet még idén beterjeszti a parlamentben a kormány, és elfogadása után egy évvel léphet életbe – fűzte hozzá Albanese. Konkrétan nincs még felsorolva, hogy mely platformokra fog vonatkozni, de a TikTok, az Instagram, a Snapchat és a Facebook is valószínűleg beletartozik ebbe a kategóriába.
Egy oldal pontosan bemutatja, miért káros a fiataloknak a közösségi média: például minden egyes értesítés, tetszésnyilvánítás vagy megjegyzés dopamin felszabadulását váltja ki, ami egy jutalomkört hoz létre, amely leköti a tinédzsereket, és visszatérhetnek további dolgokért. A várakozás a jutalmak elnyerésére és a belőlük származó öröm függőséget okoz, és nehéz ellenállni a közösségi média használatának.
A technológiai és gyermekjóléti szakértők riadtan reagáltak a tervezetre. Több mint 140 ilyen szakértő írt alá egy nyílt levelet Anthony Albanese miniszterelnöknek, amelyben elítélte a 16 éves korhatárt, mert „túl tompa eszköz a kockázatok hatékony kezelésére”.
A javaslatokról és a végrehajtás módjáról kevés a részlet, többet akkor lehet majd tudni, amikor november utolsó hetében beterjesztik a törvényt az országgyűlésben.
A közösségimédia-felhasználók fő aggodalma a jogszabály esetleges adatvédelmi vonatkozása.
Az életkorbecslési technológia pontatlannak bizonyult, így a digitális azonosítás tűnik a legvalószínűbb lehetőségnek annak biztosítására, hogy a felhasználó legalább 16 éves. Az ausztrál eSafety Commissioner egy iroda, amely a világ első olyan kormányzati ügynökségeként írja le magát, amely az emberek online biztonságának megőrzésére hivatott. A tervezet szerint a kormány birtokolná a személyazonossági adatokat, amiből kiderül majd, hogy a felhasználó elmúlt-e 16 éves.
A javaslat egyik támogatója, Sonya Ryan kiberbiztonsági tanácsadó személyes tragédiából tudja, milyen veszélyes lehet a közösségi média a gyerekek számára: 15 éves lányát, Carly Ryant 2007-ben gyilkolta meg Dél-Ausztráliában egy 50 éves pedofil férfi, aki tinédzsernek adta ki magát az interneten. A digitális korszakban Carly volt az első ember Ausztráliában, akit egy online ragadozó ölt meg.
A gyerekeket káros pornográfiának teszik ki, félretájékoztatják őket, vannak testképproblémák, online ragadozók és zaklatók – mondta Sonya Ryan, hozzátéve:
a gyermekek egyszerűen nem rendelkeznek a megfelelő készségekkel vagy élettapasztalattal ahhoz, hogy ezeket jól kezeljék.
Megtilthatják a 16 éven aluliaknak a közösségi média használatát Floridában
Ron DeSantis kormányzó asztalára került az a törvényjavaslat, amely betiltaná a közösségi média használatát a 16 évnél fiatalabbak esetében. A floridai törvényhozás már megszavazta a javaslatot, a hatálybalépéshez csak a kormányzó aláírása kell. Sokak szerint a törvény sértené az Egyesült Államok alkotmányának első kiegészítését. Ron DeSantis is beszélt arról, hogy a gyerekek online jelenlétét a szülőknek kell felügyelniük, és nem a hatóságoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.