BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csődvédelmet kért a Spirit Airlines légitársaság

A fapados légitársaság nagyon nehéz helyzetbe került. A Spirit Airlines veszteséges volt, részvényárfolyama hatalmasat esett idén. A vállalat most csődvédelmet kért.

A Spirit Airlines hétfőn csődvédelmet kért, miután légitársaság, amely a fapados légi közlekedés egyik úttörője volt az Amerikai Egyesült Államokban, a negyedéves jelentése szerint jelentős veszteségekkel és hatalmas adóssággal küzd. Ennek fő okai a légitársaság nehézségei, valamint a JetBlue Airwaysszel történt fúzió meghiúsulása. Szintén komoly problémákat okozott az, hogy több gépének meghibásodott a hajtóműve, s emiatt ideiglenesen ki kellett vonnia őket a forgalomból – írta a Reuters.

Spirit Airlines Airbus A320
csődvédelem
Csődvédelmet kellett kérnie a népszerű fapados légitársaságnak / Fotó: Nicolas Economou / AFP

Az élénksárga festéséről ismert Spirit annak ellenére is veszteséges volt, hogy az utazási kedv bővül a tengerentúlon. A Spirit most olyan megállapodást kötött kötvénytulajdonosaival, amely várhatóan csökkenti a teljes adósságállományt és nagyobb pénzügyi rugalmasságot biztosít a vállalatnak. A légitársaság az előre egyeztetett a csődvédelem részeként 350 millió dolláros tőkebefektetésre kapott kötelezettségvállalást a meglévő kötvénytulajdonosoktól.

A Spirit elemzők szerint arra kényszerülhet, hogy a közeljövőben kivezetik a részvényeit a New York-i tőzsdéről. A cég papírjai idén elég gyengén muzsikáltak. Az évet még 16 dollár körüli árfolyamon kezdték, azonban a sikertelen fúzió után zuhanórepülés kezdődött, és a csökkenő tendencia szinte végig folyamatos volt. Jelenleg alig jegyzik 1 dollár fölött a Spirit-részvényeket.

 

Sikerektől a csődvédelemig

A vállalat 1964-ben kezdte meg működését távolsági teherfuvarozási vállalatként, majd 1983 körül tért át a légi közlekedésre, Charter One Airlines néven. Kezdetben turistautakat kínált népszerű célállomásokra. 1992-ben nevezték át Spirit Airlinesra. A diszkont-légitársaság hamar népszerűvé vált a költségtudatos ügyfelek körében, akik hajlandók voltak lemondani az olyan kényelmi szolgáltatásokról, mint a feladott poggyászok és az üléskiosztás.

A Spirit ezzel az egyik úttörőjévé vált a mai fapados légitársaságoknak. Kitűnt versenytársai közül azzal, hogy alacsonyan tudta tartani a költségeit, és megfizethető, sallangmentes utazást kínált. A Covid-világjárvány óta azonban több fapados is nehézségekkel küzd, mivel az utasok az élmények keresése közben inkább fizetnek többet a kényelmesebb utazásért, mint korábban.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.