Joe Biden megengedi Ukrajnának, hogy nagy hatótávolságú amerikai rakétákkal csapjon le Oroszországra – írta meg az amerikai sajtó.
A The New York Times megjegyezte, hogy a regnáló amerikai elnök úgy adott zöld lámpát a háború szempontjából mérföldkövet jelentő lépésre, hogy a hivatali idejéből mindösszesen még két hónap van hátra.
Joe Biden egészen pontosan azt hagyta jóvá, hogy az ukrán hadsereg az ATACMS (Army Tactical Missile Systems) néven ismert rakétarendszert használja az erői védelmében Oroszország Kurszk régiójában. Az elnök döntés háttere, hogy Oroszország észak-koreai csapatokat von be az ukrán harcokba. Az amerikai határozat a rakéták bevetésérő kvázi az erre adott válasz.
A patinás újság amerikai kormányzati tisztviselőket jelölt meg a drámai információ forrásaként. Hangsúlyozták, hogy Biden döntése jelentős változást hoz az Egyesült Államok politikájában. Az ukránok számára most hozzáférhetővé vált ATACMS klasszikus nagy hatótávolságú rakétarendszer, ami akár 300 kilométerre is elhord.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy az amerikai vezetés korábban már megengedte az ukránoknak Harkivnál, hogy használják a híres tüzérségi rakétarendszert (HIMARS). Azonban ennek a hatótávja mindössze 80 kilométer, de így is képes volt benyúlni orosz területre. Biden akkor még nem járult hozzá, hogy Harkiv védelmében a nagyobb tűzerejű ATACMS-t bevessék.
Óriási kérdés, mi fog most következni a fronton.
Azt nem remélhetik az ukránok, hogy pusztán az ATACMS alapvetően megváltoztatja majd a háború menetét. Jelenleg az orosz erők nyomulnak előre és ebben nem látszik törés a közeljövőben. Az amerikai rakéták viszont üzenetet jelentenek Észak-Koreának, hogy tilosban járnak Kurszkban és az erőik sebezhetőek. Vagyis többet ne próbáljon meg küldeni Moszkvának.
A nevük elhallgatását kérő amerikai tisztviselők azt tartják valószínűnek, hogy az ukránok először az orosz és észak-koreai csapatok ellen vetik be az amerikai rakétákat Kurszknál, hogy az ukrán csapatokra nehezedő fenyegetettséget tompítsák. Az ukránok az ATACMS rakétákkal orosz és észak-koreai kulcsfontosságú
De nem zárható ki, hogy Bidentől felhatalmazást kaphatnak, hogy máshol, nem csak Kurszknál is használják a fegyvereket.
Más amerikai tisztségviselők viszont aggodalmuknak adtak hangot. Attól tartanak, hogy Ukrajna orosz határon belül rakétázása arra készteti Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy megtorlást indítson az Egyesült Államokkal és koalíciós partnereivel szemben.
Mások azonban annak a véleményüknek adtak hangot, hogy ezek a félelmek túlzóak. Az orosz hadsereg becslések szerint 50 ezer katonával – köztük észak-koreai csapatokkal – folytat nagyszabású hadműveletet a Kurszknál beásott ukrán erők ellen azzal a céllal, hogy kiszorítsák őket és visszafoglalják az augusztusban elfoglalt orosz területeket.
Azzal, hogy a amerikai adminisztráció felfegyverezni Ukrajnát nagy hatótávolságú ATACMS-ekkel, hosszú vita zárult le. Ez ugyanis kiemelt kérdés volt azóta, hogy Oroszország 2022 februárjában teljes körűen megtámadta Ukrajnát.
A Pentagon részérő korábban olyan információ jelentek meg, hogy mivel az USA ebből a fegyverből csupán korlátozott készletekkel bír, ne adjanak belőle Ukrajnának. Ezzel szemben állt az a vélekedés, hogy az ukránok felfegyverzésének fokozatos megközelítése hátrányos helyzetet eredményez a csatatéren.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.