Donald Trump történelmi győzelmet aratott november elején, és négyéves „szünet” után visszatér az Egyesült Államok élére, annak ellenére, hogy a demokraták minden létező jogi, politikai és médiafegyvert bevetettek vele szemben. Most pedig attól tartanak, hogy a régi-új elnök bosszút forral ellenük, amelynek a végrehajtásához az amerikai kormány minden fegyverét rájuk fordíthatja.
JD Vance, az USA frissen megválasztott alelnöke a múlt hónapban, még a választások előtt azt mondta, hogy Trump kormányának második legfontosabb személyisége az igazságügyi minisztere lesz. Ez példátlan lenne az Egyesült Államokban, ahol általában a védelmi, a külügy- vagy a pénzügyminiszter, esetleg a CIA igazgatója szokott az elnök mellett uralkodni.
A demokratáknak azonban gyorsan leesett, hogy ez mit jelent: a régi-új elnök „bosszúvágya” központi helyet kaphat a kormányban, és jaj annak, aki az elmúlt években keresztbe tett neki!
Első ciklusa során Trump egyik legnagyobb siráma az volt, hogy az általa kinevezett Jeff Sessions igazságügyi miniszter gyorsan fellázadt, és 2018-as kirúgásáig minden lehetséges alkalommal keresztbe tett az elnöknek.
A Fehér Házba szerény politikai kapcsolatokkal és tapasztalattal beköltöző elnök azonban az utóbbi nyolc évben tanult a hibáiból, és az eddig bejelentett kormánytagok listájáról egyértelműen ki lehet olvasni, hogy a személyes lojalitás ugyanolyan fontos a jelölteknél, mint a szakértelem.
Haló, haló! Trumpot hívják a világ vezetői – Elon Musk veszi fel a telefont
A világ leggazdagabb embere állandó vendéggé vált a diplomáciai beszélgetésekben. Trump és Musk szövetsége egyre szorosabb, a külföldi vezetőknek pedig egyszerre kell felelniük Amerika politikai és gazdasági vezetésének is.
A Financial Times szerint keményvonalas Trump-ember az igazságügyi minisztérium élén pedig pokollá teheti azok életét, akik az elmúlt években támadást indítottak a vagyona és a családja ellen, ráadásul a volt elnököt még börtönbe is akarták zárni.
A hűséges igazságügyi minisztérium azonban csak egy fegyver a sok közül, az elnök politikai arzenálja 2024-ben óriásira dagadt:
Ez utóbbi legitimitást is adhat a bosszúhadjáratnak, mivel a az elnökválasztási kampány rengeteg embert győzött meg arról, hogy Trump ellenségei a lakosság ellenségei is, amire számos bizonyítékot be tudott mutatni, a gyengélkedő gazdasági teljesítménytől a tárva-nyitva álló déli határon át egészen a bebörtönzött támogatókig.
A megtorlás ráadásul meglepő módon az elnök imázsán is javíthat, elég csak ugyanazokat a fegyvereket bevetnie, mint ellenfeleinek.
Milliárdos üzletemberként az évekig tartó bírósági ügyek és az ezzel járó költségek, bár kellemetlenül nagy számlákat produkáltak, valójában keveset tudtak ártani Trumpnak. Egy hasonló jogi hadakozást azonban még sok szerényebb vagyonú demokrata politikus sem tudna elviselni, a bürokraták és a tisztviselők jelentős része pedig szinte azonnal belerokkanna pénzügyileg.
Az üzenet egyértelmű lenne: a republikánus elnök golyóálló – amit az ellene elkövetett merényletkísérlet is bizonyított –, miközben az ellene szövetkező politikai elit ennek a töredékét sem bírja elviselni. Ahogyan az amerikaiak mondják: „Aki üvegházban él, ne dobáljon köveket”.
Tökéletes védelem a Trump-vámok ellen: Brüsszelnek jobb kereskedelmi partnerré kell válnia
Az USA megoldást nyújthat Európa energiaellátására is. Brüsszel nagy nehezen rájött, hogy Trump védővámjait úgy lehet a legjobban kikerülni, ha együttműködik Washingtonnal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.