„Sikerült a nemzetközi politikai térben jelentősen növelni Magyarország mozgásterét” – mondta Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) plenáris ülésén. A miniszterelnök szerint a budapesti nyilatkozat elfogadása visszaviheti Európát a versenyképes civilizációk világába.
A kormányfő elmondta, hogy évente 100 milliárdot költött a kormány nemzetpolitikára 2010 óta, ebben nincsenek benne a 330 milliárd forintos gazdaságfejlesztési lépések. A kormány nem akarta elveszteni a perspektívákat és a fejlődési lehetőséget. „Utólag áttekintve tavaly kishitűek voltunk, ugyanis az idei évben nem egyszerűen meg kellett menteni magunkat, hanem óriási lehetőségek nyíltak ki előttünk” – fogalmazott.
Kiemelte, hogy a Draghi-jelentés világosan mutatja, hogy utat tévesztett az Európai Unió. Ha nem lesznek bátor lépések, akkor Európa leszakadása exponenciálisan nőni fog.
Ha az EU az USA egyik tagállama lenne, akkor az Egyesült Államokon belül mi lennénk a harmadik legszegényebb tagállam.
– mondta.
A kormányfő szerint Európa nem képes arra, hogy olyan stratégiát alakítson ki, amellyel helyreállítja saját versenyképességét. „Ha nem lépünk sürgősen, talán behozhatatlanul lemaradunk – mondta Orbán Viktor. – Itt az ideje, hogy olyan szavakkal barátkozzunk meg, mint a gazdasági semlegesség vagy a gazdasági önérdek. A saját utunkat kell járni, és nem a Nyugatot kell másolni.”
Orbán Viktor szerint sikeres, erőteljes magyar gazdaságpolitikai nélkül erős nemzetpolitikai sikerek sincsenek.
Új magyar gazdaságpolitikára van szükség!
A miniszterelnök elmondta, hogy pénteken érkezik a román miniszterelnök Budapestre, és erre régen volt példa. A szlovákiai magyarság legfőbb garanciája a kormányfő szerint a Fico-féle „szuverenista politika”. Szlovénia esetében egyelőre nem történt jelentős előrelépés a kapcsolatokban az ottani belpolitikai helyzet miatt. Horvátországgal kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy „a magyar léleknek van egy vágyakozása a tenger felé, és ennek a haszonélvezői a horvátok, és ez átsegít minket a konfliktusokon”.
Kitért az ausztriai jelentős változásra is, mondván, a választást megnyerte az Osztrák Szabadságpárt, de nem kérték fel kormányalakításra, és a NATO-csapatok nem jelentek meg. Bízik benne, hogy kiegyensúlyozott kapcsolat megmarad a két ország között. „Szerbia esetében korábban nem látott vizekre is kihajózunk majd” – mondta Orbán Viktor. Biztonsági és katonai kérdésekben is elkezdenek együttműködni a szerbekkel.
A miniszterelnök megismételte, hogy az amerikai elnök nem Magyarország megváltója, hanem „jó esetben harcostársunk”. A magyarok csak magukra számíthatnak, de most legalább baráti lesz a viszony Washingtonnal. Hozzátette,
óriási nyereség, hogy Magyarország képes lesz kötni egy nagy magyar–amerikai megállapodást az újabb Trump-adminisztrációval.
Az elkövetkező hónapok az orosz–ukrán háború szempontjából a legveszélyesebb időszak lesz, és a megválasztott Donald Trump elnök még érdemben nem tudja befolyásolni a washingtoni külpolitikát. A kormányfő reméli, hogy érdemes volt kitartani a republikánusok mellett, és január 20-án, amikor beiktatják a megválasztott amerikai elnököt, egy új világ kezdődik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.