BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
20240710_repont_016_VZ

Visszaváltható üvegek: szuperválogatókat épít a Mohu

Újabb mérföldkőről, 700 millió visszagyűjtött palackról adott hírt a hazai hulladékgazdálkodásért felelős Mohu. Minden visszagyűjtött palackot újrahasznosítanak.

November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben. A visszaváltott palackok, dobozok és üvegek hulladékát újrahasznosítják a Mohu közleménye szerint.

palack
Egyre több helyen válthatók vissza a palackok / Fotó: Bruzák Noémi

A társaság arra törekszik, hogy három év múlva az italcsomagolások minimum 90 százalékát visszaváltsák Magyarországon, és eltűnjenek környezetünkből a szétszórt italcsomagolások. A visszaváltási rendszer kialakításakor a Mol csoport 40 milliárd forint értékben telepített automatákat országszerte.

A társaság közölte a visszagyűjtés további főbb adatai is:

  • Jelenleg 4400 helyen válthatók vissza a palackok, ebből mintegy 1400 helyen kézi visszaváltással. A legnépszerűbb visszaváltási mód a boltban vagy bolthálózatban levásárolható utalvány. Eddig mintegy 30 milliárd forintot kaptak így vissza a vásárlók, és ez hozzájárulhatott a kiskereskedelmi forgalom növekedéséhez.
  • A hazai automatáknál Európában egyedülálló lehetőség, hogy a visszaváltási díjat egyenesen a saját bankszámlára is lehet utalni. A visszaváltók körülbelül 15-17 százaléka választja ezt a megoldást. Eddig mintegy 5,7 milliárd forintot kértek ebben a formában vissza.
  • Több mint egymillió-százezren töltötték le az ehhez szükséges applikációt.
  • Csaknem 90 millió forintot adományoztak az automatákon megjelölt jótékony – gyermekegészségügyi – célra a vásárlók.
  • A legtöbben szombaton váltják vissza a palackokat, július óta a szombati napi mennyiség körülbelül 6 millió palack. Kedden és szerdán váltunk vissza a legkevesebbet, de így is több mint 4 milliót.
  • Boltok mellett más vállalkozások, intézmények is jelentkeztek, hogy biztosítsák a visszaváltást.

A közlemény idézi Pethő Zsoltot, a Mohu vezérigazgatóját, aki felhívta a figyelmet: a palackokban érték van, és az a helyes, ha ezek nem a kommunális kukába kerülnek, vagy illegális hulladékként végzik az erdőben, hanem bekerülnek a visszaváltási rendszerbe. 

Több palackhoz több kuka kell 

A visszaváltási rendszer révén Magyarország 2029-re teljesítheti a PET-palackok EU által előírt legalább 90 százalékos visszaváltási arányát. A visszaváltó hálózat folyamatosan bővül, így további nőhet a visszaváltó helyek száma is. A vállalat ezenfelül vállalta, hogy a következő években több százmilliárd forintot fordít a hazai hulladékgazdálkodás fejlesztésébe, hogy teljesítse az Európai Unió által előírt 10 százalékos lerakási és 65 százalékos újrahasznosítási célokat.

Néhány példa a beruházásokra:

  • 83 új, modern hulladékudvart épít, amelyekben kényelmesen adhatók le az elkülönített hulladékok
  • 360 ezer tonna kapacitású energetikai hasznosítót épít
  • Több mint 20 szuperválogatót épít
  • Fejleszti és bővíti a kukásautó flottákat
  • Új kukákat szerez be
  • Az országban található 1500 textilkonténer helyett 2026-ban már 6000 lesz, a többletből 1000-et már az idén kihelyez.

Más a hazai és más a romániai rendszer

Magyarországon csak a legnagyobb boltoknak volt kötelező csatlakozni a visszaváltási rendszerhez, ellentétben például Romániával, ahol minden boltnak kötelező a csatlakozás. A Mohu minden egyes visszaváltott palack után kezelési díjat fizet a boltoknak.

Érdekesség, hogy a boltok mellett más vállalkozások, intézmények is igényelték a visszaváltás lehetőségét, például benzinkutak és hajléktalanszállók is. 

A legnépszerűbb visszaváltási mód a boltban levásárolható papírutalvány, eddig mintegy 30 milliárd forintot kértek vissza így a vásárlók. 

Gyermekkórházakban landol a jótékonysági palackpénz

A vásárlók által jótékony célra felajánlott visszaváltási díj folyamatosan nő, ezt három, országos elérésű gyerekgyógyítással foglalkozó intézmény között osztják majd szét. Ezek a

  • a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet,
  • a Bethesda Gyermekkórház
  • és a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája.

Becslések szerint Magyarországon évente több mint 3 milliárd italcsomagolás van forgalomban. A korábbi „tapossa laposra” rendszerben az italcsomagolások mindössze 30-40 százalékát lehetett visszagyűjteni, de a mostani cél 2029-re az említett 90 százalék.

MFB
 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.