Apró életjelet adott magáról a magyar gazdaság, júliusban ugyanis az export euróban számított értéke 4,3, az importé 7,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 362 millió euróval romlott – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtök reggel.
Júniusban a külkereskedelmi forgalom rendkívül gyenge számokat produkált, a kivitel volumene 8,1, a behozatalé 5,2 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakától, ami visszaigazolta azt a vélekedést, hogy a gyenge külső és belső kereslet továbbra is rányomja bélyegét a magyar gazdaságra. A második negyedéves GDP-adatokban is ezt láttuk visszaköszönni, hiába próbál helyreállni a fogyasztás, ha közben sem az ipar, sem a beruházások nem tudnak dinamizálódni.
Bár a külkereskedelmi termékforgalom szintje júliusban az előző hónaphoz képest az exportoldalon 4,2 százalékkal alacsonyabb lett, tehát folytatódott a korábbi hónapok kedvezőtlen trendje,
az importoldalon 3,7 százalékkal magasabb volt, ami biztató a fogyasztás helyreállása szempontjából, ugyanis ez volt már a második egymást követő hónap, amikor emelkedik havi bázison a behozatal.
A kivitel azonban továbbra is gyászos képet fest, az elmúlt hónapokban rendre két számjegyű mértékben esett vissza a a magyar gazdaság húzóágazatának is számító közúti járművek exportja, és egyelőre semmi nem utal arra, hogy a trend fordulna. Annál is inkább, mert a fő felvevőpiacunk, Németország a gazdasági katasztrófa szélén táncol.
A külkereskedelmi egyenleg romlása miatt esetleg a forint miatt lehetne okunk aggódni, ám egyelőre a magyar deviza jól állja a sarat. Sőt, idén az a ritka dolog is megtörtént, hogy a nyáron nem láttunk nagyobb forintgyengülést, pedig az elmúlt 10-15-ben nem telt el úgy nyár, hogy ne erősödött volna érdemben az euró.
A KSH azt is kiemeli, hogy a kivitel értéke 11,8 milliárd eurót (4615 milliárd forintot), a behozatalé 11,5 milliárd eurót (4536 milliárd forintot) tett ki júliusban.
A termék-külkereskedelmi egyenleg 203 millió euró (80 milliárd forint) volt. A kivitel 73, a behozatal 70 százalékát az EU tagállamaival (EU27_2020) bonyolítottuk le. Arról pedig, hogy miért baj az, hogy ennyire ki vagyunk szolgáltatátva az európai piacoknak, itt írtunk nemrégiben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.