„Új gazdaságpolitikához új eszközök szükségesek” – ezzel mondatával jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón a kabinet legújabb gazdaságpolitikai csomagjának elemeit.
A miniszter szerint a munkaalapú gazdasági modellt meg kell védeni, de a legfontosabb a növekedés támogatása. Ugyanakkor azt látják, hogy az európai környezet a legkevésbé sem támogató, Németországban idén is recesszió lesz, Ausztriában a világháború utáni évek óta nem látott gazdasági visszaesés tapasztalható.
Épp ezért azt gondoljuk, hogy a növekedés alapfeltétele, hogy törekedjünk a gazdasági semlegességre
– fogalmazott a miniszter, hozzátéve, hogy ellen kell állni azoknak a törekvéseknek, hogy csak nyugati tőkét és technológiát alkalmazzunk, ehelyett a legmodernebb és Magyarország számára legelőnyösebb technológiát és beruházásokat kell idecsábítani.
A kormány a költségvetés előkészítéseként folytatta a gazdasági akcióterv kidolgozását, amely három pilléren nyugszik, ilyen a jövedelmek erősítése, a megfizethető lakhatás biztosítása és a kkv-k méretének megduplázása.
Ezek többnyire január elsejével lépnek hatályba, a miniszter szerint hozzájárulnak ahhoz, hogy a magyar növekedés a régióban és az EU-ban is kiemelkedő legyen.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter október 11., pénteken az Év Felelős Foglalkoztatója díj átadásán beszélt először arról, hogy 21 pontos akciótervet dolgoz ki a kormány. Az eseményen számos részletkérdést tisztázott, amelyek a magyar nyilvánosságban azóta keringtek, hogy Orbán Viktor azt állította, hogy néhány éven belül elérheti a egymillió forintot átlagfizetés Magyarországon. A tárcavezető tisztázta, hogy bruttó átlagkeresetről van szó, és nem 2027-re, hanem 2028-ra érné el Magyarország.
Egyúttal bemutatott egy diagramot is arról, hogyan képzeli el a kormány a következő évek béremelési ütemeit. Bár a miniszter szerint sem tartható fenn a mostani bérdinamika, pláne nem a 9-10 százalékos reálbér-növekedési ütem, de egy kisebb tempó igen, és még azzal együtt is összejöhet 2028-ra az 1000 eurós minimálbér és egymillió forintos bruttó átlagkereset. Hogy valóban így lesz-e azonban elsősorban a munkavállalóktól és a szakszervezetektől függ, akik idén jó eséllyel 3 éves bérmegállapodásban állapodhatnak meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.