BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

SZJA - MSZP: Két kulcsot! Fidesz: Jó így, ahogy van!

A szocialisták két kulccsal adóztatnának, visszahoznák az adókedvezményeket. Politikusuk elismerte: nem volt kiszámítható a baloldali kormányok adópolitikája, de szerinte a Bajnai-kormány tavaly év elején már adókönnyítéseket vezetett be

Az MSZP-nek vannak számításai és adatai arról, hány munkavállaló járt rosszul az egykulcsos, családi kedvezményekkel kiegészített új adórendszer okán - nyilatkozta Tukacs István, a párt képviselője a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában kedd este. Elmondta, hogy pártja két kulccsal adóztatna, a magasabb jövedelműek a közteherviselésből is többet vállalnának ezáltal. A szocialista politikus elismerte: voltak kanyarok az elmúlt nyolc év kormányzása alatt az adópolitikában és a baloldali kormányok adórendszere nem volt kiszámíthatónak mondható. Viszont az is tény - tette hozzá -, hogy a Bajnai-kormány 2010 elején adókönnyítéseket hajtott végre, ezért tavaly év végére többet kerestek az emberek, főleg az alsóbb jövedelmi kategóriákban. Nagy Anna kormányszóvivő, aki más témában volt a Közbeszéd vendége kedd este, röviden reagált Tukacs István szavaira, mondván: a kormányzat nem látja okát, hogy változtasson azon az adórendszeren, amely 450 milliárd forinttal többet hagy az embereknél.   
 
A közszférában viszonylag egyszerű a “számlálás”, hiszen akinek csökkent a fizetése, az kompenzációt kért. A politikus megjegyezte: ezek a munkavállalók a kompenzáció után is rosszul járnak, mivel a bérkiegészítés még nem jelenti, hogy az összes inflációs drágulást “lekövetné” a bérkiegészítés.

A számok azt mutatják, hogy a közszférában foglalkoztatottak közel felét érinti a probléma. A versenyszférából ugyan nincsenek ilyen típusú adataik, de okuk van feltételezni, hogy ott is legalább ekkora arányban szenvedtek el veszteséget a munkavállalók az adórendszer szerintük rossz változtatása miatt  - mondta a szocialista politikus. 

Új adó lenne a magánszférában a keresetkiegészítés?

Milyen mértékben tartják reális megoldásnak a problémára a kormányzat által most felállított adó- és bérmonitoring bizottságot? Mennyiben lehet ez megoldás a magánvállalatoknál arra, hogy az érintett dolgozók legalább reálértéken megőrizhessék a fizetésüket? - kérdezte a Közbeszéd.
Bekopogtathat -e egy ilyen bizottság Magyarország kétszázezernél több mikro-, kis- és közepes vállalkozásához, hogy megnézze, vajon ki járt rosszul és miért? - vetette fel Tukacs István . Ezt fizikailag nem lehet megtenni - mondta. Másfelől – ez már elvi sík – egy magánvállalat úgy dönt a saját dolgairól, ahogy akar, ebben az államnak semmi keresnivalója nincs. Harmadsorban: ha a különbözetet ráterhelnék a magánvállalkozásokra, az pótlólagos adó lenne – sorolta érveit az ellenzéki politikus.

Megjegyezte: furcsának tartja a bérmonitoring bizottság kapcsán, hogy  "Parragh László, a kereskedelmi és iparkamara elnöke, a vállalkozók képviseletének az elnöke elébe siet ennek a szándéknak, és azt mondja, javaslatot tettek a kormánynak arra, hogy lehet ezt megoldani; nekik kellene megvédeni a vállalkozókat” - mondta Tukacs István.

Az MSZP két kulccsal adóztatna

Az MSZP elkészített egy új adórendszer-javaslatot. Ezzel hogyan érné el, hogy senki járjon rosszabbul, és ne is kerüljön többe az államnak, az amúgy is rendkívül megfeszített költségvetésnek? - hangzott a kérdés.
A kiskeresetűek nem azért járnak rosszul a mostani adórendszerrel, mert a nagyobb keresetűeknél több marad, hanem a félszuperbruttó, illetve a kedvezmények megszűnése miatt, valamint azért, mert a kiskeresetűek nem tudják teljes egészében igénybe venni a gyermekkedvezményt – reagált Tukacs István. “Mi azt mondjuk, hogy vissza kell állítani a kedvezményeket: az adójóváírást ki kell bővíteni, vissza kell hozni a minimálbér adómentességét – így már a kis keresetű is jól jár” - hangzott az érvelés. A politikus szerint ehhez a megoldást a kétkulcsos adórendszer jelentené – a nagyon magas keresetűek így arányaiban is többel járulnának hozzá a közteherviseléshez.

A Bajnai-kormány adót csökkentett

Az ellenfeleik nyilván sokszor a baloldal szemére vetik, hogy lett volna nyolc éve egy igazságos, reális, versenyképes adórendszer kidolgozására, mégsem tették meg – vetette fel a Közbeszéd.
“Ezt azért vetik a szemünkre, mert nem akarják meglátni, mi történt 2010-ben; adócsökkentés volt az év elején, azt bizony mi csináltuk” – reagált a képviselő. Hozzátette: ha nem jött volna a kormányváltás, ma egy alapján tizenhét százalékos, ám kétkulcsos, kedvezményekkel a kiskerestűek számára is kedvezővé tett adórendszer lenne Magyarországon. A 2010-es zárások pedig azt mutatják, hogy reáljövedelemben – különösen az alacsonyabb kereseti kategóriákban – többet kerestek az emberek; mivel 2010 elején adókönnyítések léptek életbe, és ez a baloldali kormány eredménye – mondta Tukacs István.
Azt azonban – kérdésre válaszolva – a szocialista politikus elismerte, hogy a baloldali kormányzás alatt összességében nem volt kiszámítható az adópolitika, hiszen "voltak nagyon éles kanyarok az adópolitikában, bejelentések, ezek visszavonása, és egyebek".

A kormány nem lát okot változtatni az adórendszeren

Nagy Anna kormányszóvivő -aki más témában volt kedd este a Közbeszéd vendége – érintőlegesen reagált az előtte nyilatkozó szocialista politikus szavaira. Azt mondta: az új adórendszer azokat jutalmazza a leginkább, akik gyerekeket nevelnek és ezzel egy időben dolgoznak is.
“Soha nem is volt titok, hogy ennek a kormánynak ez a két nagyon erős célkitűzése van, ez a két terület, amit erősen támogatni szeretne. Olyan országban, ahol az aktív lakosságnak alig több mint a fele dolgozik, ahol a mágikus tízmilliót már régen alulról elhagytuk – nos, itt ez a két út az, ami a leginkább kell érvényesüljön" - hangzott a nyilatkozat. 

Az adórendszeren nincs miért változtatni – erősítette meg kérdésére reagálva Nagy Anna. “Nem állítom, hogy nincsenek döcögő részek még itt, az elején. Az állam, ahol be tud avatkozni, ott meg is tette; közbelépett a bérkompenzáció érdekében. Nem állítom, hogy mindenhol időben megtették ezeket a lépéseket; még egy-két, talán három hétbe is belekerül, míg minden munkaadó intézkedik” - mondta Nagy Anna. “Nem szabad megtenni, hogy a fürdővízzel együtt a gyereket is kiöntjük. Nem szabad azt mondani, hogy van itt egy olyan adórendszer ami 450 milliárd forinttal többet hagy az embereknél, és azért mert van egy-két rossz kivétel, akkor ezt az egészet felejtsük el” - szögezte le a kormányszóvivő.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.