BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

VDSZ: a kormány beismerte, hogy bakot lőtt

A munkába visszatérő kisgyerekes anyák védelmét, a műszakpótlék rendezését és az elbocsátások szigorítását követelik a szakszervezetek annak kapcsán, hogy az új munka törvénykönyve kedvezőtlen tapasztalatairól tárgyalt ma a Versenyszféra és Kormány Állandó Konzultációs Fóruma. Az érdekvédők szerint egyértelmű, hogy a kormány rájött, a szabályozás számos pontjával bakot lőtt, ezért az érdekvédelem elvárja, hogy a legkritikusabb pontokat mielőbb változtassák meg – áll a vegyipari szakszervezet közleményében.

Az új munka törvénykönyve számos pontjának azonnali megváltoztatását követelik a szakszervezetek, miután a kormány gyakorlatilag elismerte, bakot lőtt a szabályozás megújításával - jelentette be Székely Tamás, a vegyipari szakszervezet (VDSZ) elnöke. Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége társelnöki posztját is betöltő Székely ezt a megállapítást annak okán tette, hogy a Versenyszféra és a Kormány Ágazati Konzultációs Fóruma mai ülésén az elhibázott passzusok kedvezőtlen tapasztalatairól is tárgyaltak a felek.

Az elnök emlékeztetett rá, hogy az általa vezetett Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) a napokban összeállította az új Mt.-nek azon rendelkezéseit, amelyek miatt a bevezetés óta eltelt viszonylag rövid időszak alatt is már számos panasz érkezett a munkavállalóktól. Ezek alapján az ágazat követeli a kismamák azonnali védelmét a munkaadókkal szemben, a korábbi munkahelyük megtartása érdekében. A VDSZ határozott álláspontja szerint a szülésből visszatérő nőknek legalább a gyerekük 6 éves koráig biztosítani kell, hogy részmunkaidőben dolgozhassanak.

A szakszervezet a közlemény szerint követeli az új Mt.-ben elhibázott műszakpótlék-rendszer azonnali módosítását is úgy, hogy a törvény tegyen különbséget a megszakítás nélkül és a három műszakban dolgozók között, hogy az új szabályozás miatt senkit ne érjen anyagi veszteség.

A VDSZ az elbocsátásokkal kapcsolatos korlátlan munkaadói jogosítvány megszüntetését is követeli. Székely szerint ugyanis végtelenül kiszolgáltatottá teszi az embereket az új rend, amely miszerint a munkáltató csak néhány kivételes esetben köteles a kirúgott dolgozónak végkielégítést fizetni, de egyébként erre semmi nem kötelezi. Egyértelmű - véli az elnök -, hogy a cégeknél még a minőségi cseréket is ezzel az ingyen-megoldással fogják levezényelni, s a munkájukat egyébként tisztességgel végző, de feleslegessé vált dolgozókat egyetlen fillér nélkül fogják utcára tenni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.