BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bajnai: egy szűk érdekcsoport foglyul ejtette az államot

Bajnai Gordon szerint egy szűk, a Fidesz élvonalához közvetlenül és évtizedek óta kötődő érdekcsoport a kormányt, a parlamenti többséget, a hatóságok és az állami vállalatok jó részét, valamint a közmédiát is befolyása alá vonta, foglyul ejtette.

Az Együtt 2014-Párbeszéd Magyarországért választási szövetség vezetője ezt szerdán az általa létrehozott Haza és Haladás Alapítvány műhelybeszélgetésen mondta, amelynek témája az átláthatóság, a korrupció és a közbeszerzések voltak.

A volt miniszterelnök szerint Magyarországon 2010 óta olyan új típusú korrupció van, amely a hivatalnokok megvesztegetése helyett a döntéshozói pozíciók birtoklására épül. "A korrupció ma már nem a demokrácia és a piacgazdaság káros mellékterméke, hanem egy tekintélyelvű és államkapitalista rendszer kiépítésének legfőbb eszköze" - jelentette ki.

Hozzátette: az Orbán-kormány a földbérleti és a trafikpályázatokkal a rendszer működtetőinek, "kisrészvényeseinek" kifizetését is megkezdte.

Bajnai Gordon azt mondta: a társadalmi jólét és szabadság érdekében ezt a korrupciós rendszert, a politikai befolyását pénzre, pénzét pedig további politikai befolyásra váltó "polipot" fel kell számolni 2014 után, és erre megfelelő biztosítékot kell adni a választóknak.

Nagy Zoltán, a Gazdasági Versenyhivatal korábbi elnöke a rendezvényen arról beszélt: a korrupciónak is szerepe van abban, hogy Magyarország több mint egy évtizede visszaesik a versenyképességi rangsorokban, és mára lemaradt a régió többi országa mögött. Hozzátette: a korrupció nemcsak a gazdasági hatékonyságot rontja, társadalmi veszteséget is okoz. Szavai szerint csak az állami vállalatokból évi 35-40 milliárd folyik ki korrupciós csatornákon.

Alexa Noémi, a Transparency International magyarországi ügyvezetője elmondta: noha az elmúlt években is születtek antikorrupciós intézkedések, ezek elszigeteltek, politikai és gazdasági érdekek sérelme akadályozza az érvényesüléseket. Problémaként azonosította az ellenőrző intézmények meggyengülését, politikai befolyás alá vonását is. Mindebből az következik, hogy az állam magánérdekek fogságába került - mondta a korrupcióellenes civil szervezet vezetője, megjegyezve: legalább ugyanekkora baj a társadalom beletörődése ebbe.

Majtényi László, az Eötvös Károly Intézet elnöke azt mondta, a társadalmi béke feltétele a sajtó- és az információs szabadság, a jogi szabályok azonban önmagukban nem elégségesek, társadalmi nyomás is szükséges érvényre juttatásukhoz. Ha ez hiányzik, semmi sem gátolja a csalást - fűzte hozzá. Egymilliárd ember szeme láttára is el lehet csalni futballmeccseket bármilyen következmény nélkül - mondta Majtényi László, megjegyezve: amikor 2009-ben lemondott az Országos Rádió és Televízió Testület vezetéséről, akkor is mindenki tudta, hogy csalás történt a frekvenciapályázaton, mégsem történt semmi. A korábbi adatvédelmi biztos szerint a kormányváltás után "helyreállító alkotmányozásra" lesz szükség az 1989-es közjogi szabályozás alapján.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.