BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Berlin bátorítaná Orbánt, hogy összes törvényét kielemezze

Megkezdte szerdán a német törvényhozás alsóháza - Bundestag - az ellenzéki Német Szociáldemokrata Párt (SPD) és Zöldek Magyarországgal foglalkozó új határozati javaslatának tárgyalását, az előterjesztésről elsőként a külügyi bizottságban tárgyaltak, ahol kijelöltek frakciónként egy-egy jelentéstevőt.

A külügyi bizottság zárt ülést tartott szerdán. Az ülés programja szerint a magyar vonatkozású javaslat a jelentéstevők kijelölése elnevezésű napirendi pontban szerepelt. A bizottság titkárságán az MTI-t arról tájékoztatták, hogy ez megtörtént. 

A Bundestag plénuma által kijelölt illetékes - témagazda - bizottság az európai uniós ügyek bizottsága, amely ugyancsak felvette keddi ülésének napirendjére a javaslatot, végül azonban későbbre halasztották annak megtárgyalását - közölték az MTI-vel a bizottság titkárságán. 

A március 20-án benyújtott határozati javaslat szerint a Bundestagnak fel kellene szólítani a német kormányt, hogy "tegye végre világossá" a magyar kormány számára: a német kormány és a Bundestag "aggódik" a magyarországi "demokratikus viszonyok" miatt, valamint amiatt, hogy össze lehet-e egyeztetni az új alkotmány egyes részeit és egyes törvényeket az Európai Unió (EU) alapértékeivel, illetve az EU-ban érvényesülő alapvető jogokkal.

A javaslat szerint a német kormánynak "bátorítani" kellene a magyar miniszterelnököt arra, hogy készíttessen "átfogó és független" elemzést e tárgykörben az új magyar alkotmány egészéről és a kormány hivatalba lépése óta elfogadott valamennyi törvényről. Az SPD és Zöldek szerint az EU Alapjogi Ügynöksége és a Velencei Bizottság is alkalmas volna egy ilyen vizsgálat elvégzésére.

A német kormánynak továbbá "biztatni" kellene az Európai Bizottságot arra, hogy "továbbra is nyíltan nevezze meg" az uniós jog, az alapvető értékek és alapvető jogok esetleges sérelmével járó intézkedéseket és lépjen fel ezek ellen.

Az SPD és a Zöldek legutóbb a médiatörvénnyel összefüggésben tettek hasonló kezdeményezést. Előterjesztésükben egyebek között indítványozták: a német kormány "tegye világossá" a magyar kormány számára, hogy a médiatörvény nincs összhangban a közös európai értékekkel.

A 2011 januárjában benyújtott javaslat a bizottsági szinten folytatott tárgyalások után az idén márciusban került a plénum elé, ahol a kormányoldal szavazataival elutasították.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.