BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Terítéken a gyógyszerárak - Mennyi támogatást adjon a kormány?

Ma délután tárgyalnak a kormány képviselői a gyógyszerpiaci szereplőkkel a gyógyszertámogatás rendszerének átalakításáról, amelyet a Széll Kálmán-tervben fogalmazott meg a kormány.

 A gazdasági miniszter több lépcsőben ugyan, de százmilliárd forintot meghaladó összeg megtakarítását várja az Egészségbiztosítási Alapban (EA), a részletek kidolgozásához e hónap elején kezdett hozzá az ágazatért felelős államtitkárság.

Elsejétől bevezették a háziorvosok ösztönző rendszerét, amelynek egyik célja az olcsóbb készítmények felírása. Szóba jöhet a hatóanyag szerinti gyógyszerrendelés, s ha a több hatóanyagú, de más gyári néven forgalmazott szer közül az olcsót váltja ki a beteg, a pénzénél marad, a drágábbnál neki kell állni az különbözetet. Sokan támadják az államtitkárság által megfontolásra ajánlott elképzelést, amely szerint az a beteg, aki nem az előírás szerint szedi be a gyógyszereit, kisebb tb-támogatást kapjon.

A gyógyszerforgalmazók gondja az évek óta alacsonyan tartott árrés, amelyből a patikaliberalizáció révén négyszázzal bővült gyógyszertári hálózat (2007 előtt 2000 patika működött) nem tartható fenn. A nagykereskedők pedig a tetemes kórházaknál időről időre felgyülemlett milliárdos kinnlevőségek miatt panaszkodnak.
A gyártók attól tartanak, hogy 6 százalékkal növeli a kormány a 2007-ben kivetett 12 százalékos különadót, az orvoslátogatóik után eddig fizetett évi ötmillió forintos díjat pedig 2,5 millióval növelik. Ők ugyanis már eddig is évi 40-45 milliárddal járulnak hozzá a 300 milliárd forintos gyógyszerkasszához. S míg az utóbbi két évben a kutatás-fejlesztésre fordított összeget levonhatták az EA-ba fizetett extra adóból, ez évtől nem tudják, ki fizeti majd vissza azt a számukra. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.