BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Büntetővám vethet véget Európában a napelem-boomnak

Halálos méregként fog hatni az európai és a hazai napenergia-iparra, ha az EU júniustól dömpingellenes büntetővámmal sújtja a Kínában gyártott napelemeket – áll a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) állásfoglalásában.

A szakmai szervezet a Prognos gazdasági kutatóintézetre hivatkozva állítja: egy a kínai gyártású napelemekre kivetendő 20 százalékos büntetővám több mint 115 ezer munkahely megszűntét eredményezné a tagállamokban. Amennyiben pedig az Európai Bizottság (EB) úgy dönt, hogy 60 százalékos büntetővámot vet ki, 242 ezer munkahely és több mint 27 milliárd euró hozzáadott érték veszhet el három éven belül.

Az Európai Bizottság március 5-ei hatállyal rendelte el a kínai napelem modulok és cellák kötelező importregisztrációját. Az ügyben június 6-ára várható döntés, mely az USA-ban hozotthoz hasonló eredményhez vezethet, ahol ma már büntetővámmal sújtják az érintett termékeket. Ebben az esetben a vámot 90 napos visszamenőleges hatállyal vethetik ki. „Az európai piacon a napelemek ára már az uniós eljárás hírére emelkedni kezdett, egy 60 százalékos büntetővám kiszabása pedig átlagosan 30 százalékkal emelné meg a napelemes rendszerek árát” – mondta Kiss Ernő. Az MNNSZ elnöke szerint mindez a magyarországi napelempiacon elindult csekélyke fellendülést is derékba törné. Pedig tavaly közel háromszorosára nőtt az idehaza beépített napelemes rendszerek teljesítménye, megközelítve a 12 MW-ot. Az MNNSZ csatlakozott a Megfizethető Napenergiáért Szövetséghez (AFASE) is, amely egy, az EU kereskedelmi biztosához szóló nyílt levélben kérte, hogy tartózkodjanak a büntetővámoktól.

„Nehezen kérdőjelezhető meg, hogy a tisztességtelen dömpingárak és tiltott állami támogatások használatát az EU kivizsgálja, ám aggályos és piaci zavarokat okoz már most, hogy az esetleges büntetővámokat visszamenőleges hatállyal is kivethetik” – fejtette ki Szolnoki Ádám. A MANAP Iparági Egyesület elnöke szerint viszont a vámok bevezetése esetén csekély az esélye a hosszú távú drasztikus piaci hatásoknak, hiszen ebben az esetben az érintett kínai gyártók országukon kívülre telepítik gyártásuk egy részét.

Az átmeneti időszakban pedig a nem kínai gyártók 20-25 százalékkal drágább termékei tölthetik ki a piaci űrt, így nem valószínű, hogy a rendszerárak 10-12 százaléknál jelentősebb mértékben emelkedhetnek. A várható hatásokról vita van a szakmán belül. A Prognos-al ellentétes vélemények szerint az Egyesült Államokban a büntetővámok kivetését követően csökkent a kínai gyártók részesedése, mégis jelentősen nőtt a telepítések száma és nem tapasztaltak áremelkedést a piacon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.