BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itt a jelentés: ez a baja a kormánynak a külföldi egyetemekkel

Tavaly nyáron kezdték el a Magyarországon működési engedéllyel rendelkező külföldi felsőoktatási intézmények működési engedélyének felülvizsgálatát - derült ki a kormány.hu-n elérhető jelentésből. "A külföldi felsőoktatási intézmények magyarországi működéséről" szóló jelentés szerint a működési engedély felülvizsgálata során több olyan működési problémára derült fény, amelyek nem felelnek meg a jogszabályoknak. A jelentés többször is említi a CEU-t.

Az Országgyűlés ma a kormány kezdeményezésére kivételes eljárásban megtárgyalja, majd el is fogadhatja a felsőoktatási törvény azon módosítását, amely alapján a jövőben akkor működhetne oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a javaslattal kapcsolatban azt mondta

Az Oktatási Hivatal a külföldi felsőoktatási intézmények működési engedélyét legalább ötévente felülvizsgálja. "E jogszabályi keretek alapján a hivatal 2016 nyarán kezdte el a Magyarországon működési engedéllyel rendelkező külföldi felsőoktatási intézmények működési engedélyének felülvizsgálatát" - derül ki a kormány.hu-n található jelentésből.

2016-ban mind a 28 alábbiakban felsorolt intézmény felülvizsgálata elindult

Forrás: Kormány.hu

Nem megfelelő jogszabályi keretek

A működési engedély felülvizsgálata során több olyan működési problémára derült fény, amelyek nem felelnek meg a jogszabályoknak - írják. Így például a működési engedéllyel rendelkező külföldi felsőoktatási intézmény valójában nem a felsőoktatási törvény által leírt rend szerint folytatja a képzését, azaz valójában nem működik Magyarországon, nem hozott létre magyarországi kampuszt, helyette lényegében a magyarországi partnere valósítja meg a képzését vagy annak nagy részét, így sokszor az oktatók jelentős része is magyar. Példa erre az európai intézmények közül az Oxford Brookes University (UK), a Buckingham University (UK), a Georg-August-Universitat (Németország), a Université Pantheton-Assas (Franciaország). Európán kívüli intézmények esetén ez nem kifejezetten jellemző.

Nincs valós együttműködés

A jelentés szerint a másik működési probléma, melyre fény derült, hogy az intézmény valójában nem folytat képzést a megkötött együttműködési megállapodás alapján, de sem a magyarországi partner, sem a külföldi intézmény ezt a tényt nem jelenti be a hivatal felé, és nem kéri a nyilvántartásban szereplő képzések nyilvántartásból való törlését, a külföldi intézmény magyarországi működésének visszavonását. Példa erre az európai intézmények közül: Université Paris Ouest Nanterre la Défense, University of Wales, Middlesex University.

A képzés tekintetében nem rendelkezik programakkreditációval

"Az angolszász államokban és tapasztalatunk szerint a bizonyos esetekben az ázsiai országokban nem kötelező eleme a felsőoktatási intézmény képzése folytatásának a független külső felsőoktatási akkreditációs ügynökség / szervezet általi programakkreditáció" - írja a jelentés. Kiemelik, a képzések folytatásának bizonyos elemeit vagy időszakos, jellemzően teljes belső intézményi audit keretében, vagy külső validáló szervezet általi időszakos teljes intézményi audit keretében folytatják le. Erre példa lehet a Central European University (CEU), amelynél a Middle States Commission on Higher Education követelményrendszere nagyon komplex, komoly feltételeket jelent. Ezeket a CEU-nak korábban is teljesítenie kellett és a jövőben is teljesítenie kell ahhoz, hogy akkreditált felsőoktatási intézmény lehessen az Amerikai Egyesült Államokban.

Nem államilag elismert oklevél

A Magyar Ekvivalencia és Információs Központ (MEIK) állásfoglalása alapján megállapítást nyert két európai intézmény, a Mod’Art International és École d’Art Maryse Eloy külföldi felsőoktatási intézmények által kiállított okirat nem államilag elismert oklevél, továbbá nem tanúsít a francia felsőoktatási fokozatrendszer (Licence, Master, Doctorat) szerinti fokozatot. Ezek a képzések részei ugyan a francia nemzeti képzési jegyzéknek, azonban Franciaországban olyan rendszer alakult ki, amelyik szerint kizárólag az állami fenntartású felsőoktatási intézmények képzései vezethetnek francia felsőoktatási fokozathoz, miközben ez nem minőségi, hanem hivatali-formális kérdés elsősorban.

A származási ország kérdése

A külföldi intézmény nem minősül származási országában államilag elismert felsőoktatási intézménynek - írják. Ez állapítható meg a CECOS London College esetében, tekintettel a MEIK állásfoglalására.

A közhiteles nyilvántartás

A felsőoktatási információs rendszerbe az intézmények kötelesek adatot szolgáltatni. A 2016. december 31-i állapot szerint 28 külföldi felsőoktatási intézmény rendelkezett Magyarországon működési engedéllyel. Ebből a felsőoktatási információs rendszerbe 5 intézmény szolgáltatott adatot. A működési engedély felülvizsgálatot lezáró döntésben kerül arra sor, hogy a hatóság határidő tűzése mellett felhívja az intézményeket az adatszolgáltatási kötelezettségük teljesítésére - olvasható a jelentésben.

Nyilvántartásba nem vetetett képzések folytatása

Az elmúlt években több alkalommal és több külföldi felsőoktatási intézmény esetében előfordult, hogy úgy folytattak képzést Magyarországon, hogy a képzések előzetes nyilvántartásba vételére nem került sor - írja a jelentés. Erre példa volt a Georg-August-Universität Göttingen az LL.M. képzésével, a Boston University az Executive LL.M. in International Business Law képzéssel, az Universidad de Granada az Egyetemi protokollszakember és intézményi kapcsolatok szakértője alapképképzéssel.

A működési engedély felülvizsgálati eljárás során 2016-ban ezt a problémát a CEU-nál tapasztalták, amely 17 képzést folytatott nyilvántartásba vétel nélkül. Ezen képzések vonatkozásában időközben benyújtották a nyilvántartásba vételi kérelmet, amelyek elbírálása folyamatban van - írja a jelentés.

CEU: ne támogassák a törvényt!

A CEU hétfőn memorandumot juttatott el az országgyűlési képviselőknek a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény tervezett módosításában felmerülő "komoly jogi és alkotmányossági aggályokról" - közölte a felsőoktatási intézmény hétfőn az MTI-vel. A dokumentumban azt kérik, a képviselők ne támogassák a törvényjavaslatot. A memorandumban kiemelték: a törvényjavaslat nyomán a CEU-Közép-európai Egyetem számára a további magyarországi működés lehetetlenné válna. 

Mint írták, a javaslat aránytalanul korlátozza a tudományos élet és a tanítás szabadságát, a művelődéshez való jogot azzal, hogy a külföldi felsőoktatási intézményektől megköveteli, a székhelyük szerinti országukban is ténylegesen felsőoktatási tevékenységet végezzenek. Álláspontjuk szerint sérül az alkotmányban rögzített hátrányos megkülönböztetés tilalma, s nyilvánvalóan konkrét intézményekre szabott, diszkriminatív szabályt tartalmaz a módosítás.  

Emellett nem felel meg a jogalkotásról szóló törvénynek sem a javaslat, információik szerint sem hatásvizsgálat nem készült, sem társadalmi egyeztetés nem volt.  Annak érdekében, hogy a CEU folytathassa budapesti működését, a tervezett módosítás megkövetelné, hogy a CEU New York Államban is képzéseket indítson.

A magyar egyetem a továbbiakban nem nyújthatná amerikai egyetem képzéseit a felsőoktatási törvény alapján, tekintve, hogy a magyar egyetemek csak európai egyetemek programjait nyújthatnák, az OECD országok programjait nem. 

A memorandumban kitértek arra is, hogy a CEU/Közép Európai Egyetem 2015-ben több mint 5,9 milliárd forint adót fizetett Magyarországon, s 3,5 milliárd forintot költött el. Ha a törvényjavaslatot elfogadják, megszűnhet az egyetem, veszélybe kerül 823 állás, kiesik közel 6 milliárd forint éves adóbevétel, a CEU/Közép Európai Egyetem nem Magyarországon fog elkölteni mintegy 3 milliárd forintot évente, s több száz magyar diákkal hagyja el az országot.

Kitértek arra is, hogy a tervezet szerint, a magyar alapítványi fenntartóval rendelkező felsőoktatási intézmény által alkalmazott munkavállalók nem mentesülnének a munkavállalási engedély megszerzése alól.

Mint írták, jelenleg Magyarországon csak két felsőoktatási intézménynek van magyar alapítványi fenntartója: a CEU-nak és az Andrássy Egyetemnek. Mivel utóbbi külföldi alkalmazottai főleg EU-s állampolgárok, ezzel szemben a CEU oktatóinak jelentős hányada amerikai vagy kanadai, ez a követelmény diszkriminatív módon, célzottan a CEU ellen irányul.

A CEU fennmaradásáért felszólalók között szerepel a Magyar Tudományos Akadémia, az Andrássy Egyetem, a Corvinus Egyetem, számos ELTE Tanszék és több szakkollégium. A CEU továbbra is minden, Magyarországon és az EU-ban lehetséges jogi úton küzdeni fog a törvényjavaslat ellen - közölték.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.