BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Praktiker - "Egyelőre" marad a magyar áruházlánc

"A magyarországi áruházakat egyelőre nem érinti a közgyűlés kilábalási terve" – mondta az MTI tudósítójának Harald Günter, a súlyosan eladósodott Praktiker szóvivője, hozzátéve: a 234 németországi Praktiker áruház közül 120 a Max Bahr hálózat részeként működik tovább, a veszteséget termelő áruházakat pedig bezárják.

Arról azonban nem beszélt a szóvivő, és délutánig a cég honlapján sem tették közzé, hogy fejcserékről döntöttek a barkácsláncs szerda éjszakába nyúló közgyűlésén. Ezúttal  Kay Hafner és Ebbe Pelle Jacobsen esett ki a felügyelő bizottságból. Velük ötre emelkedett azon csúcsvezetők száma, akik egy éven belül dicstelenül hagyták el pozíciójukat.

Ráadásul Hafner, aki május 15-én lett az igazgatótanács elnöke, csupán augusztus 13-ig marad ebben a pozícióban. Az fb ugyanakkor két új tagot kap, mégpedig a cég kilábalási tervét korábban elvető legnagyobb részvényesi csoport képviseletében.

Azután, hogy részben elfogadták a kulcsrészvényesek követelését – akik az egész felügyelő bizottságot leváltották volna –, a részvényesek alapkezelőjét képviselő Isabella de Krassny igent mondott az általa korábban elvetett restrukturálási tervre. Pedig az éppen megbízói – az osztrák Maseltov befektetési társaság és a Semper Constantia bank együttesen 16 százalékos részesedéssel rendelkező szövetsége – érdekeit sértheti.

A Praktiker menedzsmentje által támogatott kilábalási terv szerint az amerikai Anchorage befektető csoport egy 60 millió eurós tőkeemeléshez kötve 85 millió eurós hitelt ad a Praktiker részvények 15 százalékának vételi opciójáért. Ezt Isabella de Krassny azért kritizálta, mert akkor nem a Maseltov és a Semper Constantia lenne a Praktiker legnagyobb részvényese.

Ez a két befektető – amellett hogy tőkeemelés révén növelni kívánta együttes szavazati arányát –, márciusban követ dobott a tóba azzal, hogy javasolta a kelet-európai leányvállalatok eladását, ami 50-70 millió euró bevételt hozhatna a csoportnak. A fenti kompromisszum révén úgy látszik, lekerült a napirendről a kelet-európai leányvállalatok eladásának terve.

Megszenvedte a vihart az árfolyam

Tegnap 9 százalékot zuhant a Praktiker részvények árfolyama, ahogy jöttek a hírek a közgyűlésről. Pedig a papírok az egy évvel ezelőtti 4,2 euróval szemben így csak is 1,34 eurón kezdték a szerdai napot. Az éjszakai kompromisszumot követően azonban csütörtök reggel – a szerdai 1,22 eurós mélypontot követően – már 1,43 euróval kezdett a papír.

Az első negyedévben 12,1 százalékkal 155,2 millió euróra esett a Praktiker kelet-európai leányvállalatainak forgalma és úgy tartották, csupán miattuk nőtt a csoportszintű negyedéves adózott veszteség a bázis ötszörösére, 76 millió euróra. Régiónk nyolc országában 107 áruház tartozik a céghez. A 19 áruházában már csak 1100 főt foglalkoztató magyar leányvállalat vesztesége tavaly 50 százalékkal 3,4 milliárd forint fölé nőtt. A likviditást a cég a konszernen belüli kölcsön felvételével biztosította.

A tegnapi viharos közgyűlésen azonban csak a részvényesek ismételt kérdésére derült ki, hogy nem csupán Kelet-Európa a hibás a veszteségekért: ha a céghez tartozó Max Bahr áruházakat nem számítjuk, a 234 németországi Praktiker üzlet közül csak 72 hozott pénzt az elmúlt évben, és a csoport vesztesége elérte az 555 millió eurót. Ez volt a harmadik év, amit veszteséggel zárt a cég.

Nem is csoda, hogy Isabella de Krassny a közgyűlésen azt is hangsúlyozta, hogy az általa képviselt kulcsrészvényesek, kellő tapasztalattal rendelkeznek ahhoz, hogy átvegyék a cég vezetését és minimum 55 millió euró áll a rendelkezésükre, amit további 30 millióval meg is toldhatnak.

És az sem csoda, hogy azzal nyitotta meg a közgyűlést Kay Hafner, az igazgatótanács elnöke, hogy "most a túlélésről van szó". Markus Schürholz, a konszern pénzügyi vezetője pedig azzal fenyegette a részvényeseket, ha elutasítják a szanálási programot, a vállalat lényegében fizetésképtelenné válik. Ebben az esetben a cég részvényeinek jegyzése nulla közelébe zuhanna – közölte. A tanácsadók valamint az igazgatóság tagjai viszont milliókat visznek haza. Amint a közgyűlésen kiderült, Thomas Fox, akit hét hónap után májusban menesztettek a vezérigazgatói székből, naponta 5000 eurót keresett. Ugyanakkor rávették a szakszervezetet és a német alkalmazottakat, hogy mondjanak le a prémiumról és a karácsonyi jutalomról. Így a cég 52 millió eurót takaríthat meg a személyi jellegű ráfordításokon.

Két hónapja azonnali hatállyal felmentették a Praktiker igazgatótanácsa két tagját és akkor lett a tanács elnöke Kay Hafner. A vállalatcsoport a rosszul megválasztott árleszállítási stratégia, illetve a fogyasztói hangulat romlása miatt került nehéz helyzetbe külföldi piacain. Sajtóhírek szerint nem csoda, hogy a tavalyi első fél éves számokat látva egy éve lemondott Wolfgang Werner, a Praktiker AG vezérigazgatója, pedig a felügyelő bizottság kérte, legalább addig maradjon, amíg az utódját megtalálják. Az utód lett a napi 5000 eurót kereső Thomas Fox.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.