Az Emmanuel Macron nyugdíjreformja ellen tüntetők csütörtökön a francia elnök kedvelt éttermét, az első, 2017-es elnökválasztási győzelmét megünneplő vacsorának helyet adó La Rotonde-ot támadták csütörtökön.
A Szajna bal partján található étterem napernyői is lángra kaptak, miközben a kövekkel, üvegekkel és festékkel támadó tömeg összecsapott a rendőrökkel. Ez már január óta a 11. alkalom, hogy a franciák országszerte az utcára vonultak a nyugdíjkorhatárt két évvel, 64 évre emelő törvényjavaslat ellen tiltakozva. Rennes-ben a rendőrség könnygázzal próbálta feloszlatni a tüntetőket, akik válaszul különböző tárgyakkal dobálták őket, és kukákat lobbantottak lángra.
Az ország többi részében többnyire békésen zajlottak a tiltakozások.
A közvélemény-kutatások szerint a francia társadalom túlnyomó többsége ellenzi mind Macron nyugdíjreformját, mind azt, hogy a – parlamentben kisebbségben lévő – kormány egy kiskaput kihasználva a törvényhozást megkerülve döntött róla. Azonban egy a Reutersnek nyilatkozó Macron-közeli forrás szerint nem ez a lényeg, hiszen ha az elnöknek a közvélemény alapján kellene döntéseket hoznia, akkor választásokra sem lenne szükség. Az elnöknek azonban népszerűtlen döntéseket is meg kell hoznia időnként.
A munkavállalói szervezetek mindenesetre nem adják fel, miután Elisabeth Borne miniszterelnökkel mindössze egyórányi tárgyalás után nem jutottak dűlőre szerdán. Mivel mind Macron és Borne, mind a szakszervezetek hajthatatlanok, erre kevés is volt az esély.
A mostani tiltakozások azt is jelezhetik, hogy a tiltakozók képesek-e növelni támogatottságukat, miután a legutóbbi, március 28-i tüntetéseken a belügyminisztérium szerint csak 740 ezren vettek részt, kevesebben, mint az eddigi csúcsot jelentő március 7-i napon, amikor országszerte 1,28 millió ember tiltakozott a reform ellen.
Azonban a vasúti közlekedés fennakadásai a sztrájkok miatt kisebbek voltak, mint korábban és az általános iskolai tanárok közül is kevesebben vettek részt a munkabeszüntetésben, mint korábban. Ennek ellenére
a mostani tiltakozások jelentik a legnagyobb kihívást Macronnal szemben a sárgamellényesek négy évvel ezelőtti lázadása óta.
Az alkotmánytanács április 14-én dönt arról, hogy a nyugdíjreformról szóló törvény alkotmányos volt-e, ám várhatóan nem fogja semmissé tenni a rendelkezést. A szakszervezetek mindenesetre hosszú harcra számítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.