A NATO azt tervezi, hogy kiterjeszti együttműködését Ukrajnával a védelmi technológia terén, és több hírszerzési információt oszt meg Oroszország elektronikus hadviselési képességeivel kapcsolatban. Az orosz–ukrán háborús konfliktus arra késztette a NATO-t, hogy több erőforrást fordítson a kiberbiztonsági elrettentésre és az orosz haditechnika nyomon követésére – mondta David van Weel főtitkárhelyettes.
„Az ukránok nagyon nagy sebességű innovációt hajtanak végre” – mondta Van Weel, és hozzátette, nem gondolják, hogy az oroszok ezt nem veszik észre, ők is igazodnak a változásokhoz, ezért a csatatéri innováció statikus, olyan, mint a sakk. Ukrajna szövetségesei enyhítettek az általuk szállított fegyverekre vonatkozó korlátozásokon, mivel az elmúlt hónapokban jelentős orosz előretörések történtek a csatatéren – közölte a Bloomberg.
A főtitkár-helyettes szerint az Ukrajnát segítő új megállapodást még a washingtoni NATO-csúcstalálkozó előtt véglegesítik.
Ennek célja, hogy a háború befejeztével Ukrajnát nagyszabású technológiai szolgáltatóvá tegyék. A NATO emellett azt szeretné, hogy Ukrajna olyan gyorsan vegye át és alkalmazza az új technológiákat, mint ahogyan azt a háború kirobbanásakor is tette.
Van Weel szerint a NATO és az Egyesült Államok tisztviselői gyakran irigykedve mutattak rá az Ukrajnában a háború kezdete óta tapasztalható gyors technológiai fejlődésre. Aleksz Bornyakov, Ukrajna technológiai miniszterhelyettese a következőt mondta országa vásárlásokhoz való hozzáállásáról:
Nagyon egyszerű: ha oroszokat öl, megvesszük.
A NATO és az ukrán tisztviselők szerint Oroszország technológiai stratégiája nagymértékben függ az Iránból származó drónok és a Kínából származó alkatrészek vásárlásán. Ezzel az orosz hadsereg megkerülte az arra vonatkozó szankciókat, hogy nyugati technológiát vásároljon harmadik féltől. Oroszország új technológiákat is kifejlesztett, köztük olyanokat, amelyek kikerülhetik a drónok helyének meghatározására beállított akusztikus érzékelőket.
A Krakkóban megrendezett Defense Innovators Forum fő témája volt, hogyan lehet fellépni az ellen, hogy Oroszország folyamatosan zavarja a globális helymeghatározó rendszereket.
Az Oroszországnak tulajdonított GPS-interferencia egyre nagyobb mértékben érinti a NATO-tagállamokat,
megzavarva a repüléseket és a tengeri forgalmat a Baltikumban és Finnországban.
Logisztikai folyosókat hozna létre a NATO a szárazföldön az amerikai csapatok gyors frontra küldéséhez. Ez azért szükséges, hogy minél gyorsabban tudjanak reagálni, ha az észak-atlanti szövetség háborúba kerülne Oroszországgal. Egy ilyen folyosó most is üzemel, ezért ha háború törne ki, az amerikai katonákat Hollandián keresztül Németországba, majd Lengyelországba vinnék. A lap azonban titkos bennfentes forrásokból úgy értesült, hogy négy másik ilyen folyosó is lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.