A nemzetközi hitelminősítő múlt pénteken hajtott végre ugyanilyen mértékű osztályzat- és kilátásrontást Magyarország egészére. Akkori indoklásában szerepelt egyebek között, hogy a globális likviditási válság kirobbanása óta Magyarország hozzáférése a külső finanszírozási piacokhoz a korábbinál sokkal korlátozottabbá vált. Emellett a Magyarország számára jóváhagyott 25 milliárd dolláros finanszírozási védőcsomag puszta szükségszerűsége és mérete mutatja az ország által a korábbi években alkalmazott "gazdaságpolitikai megközelítés hiányosságait".
A budapesti osztályzat- és kilátásrontáshoz fűzött keddi elemzésében az Moody''s azt írta: a főváros besorolásai szorosan kötődnek a központi kormányéihoz, tekintve, hogy Budapest adósságának jelentős része mögött állami garancia áll, és nem teljesítői keresztfedezeti záradékok is érvényben vannak.
A negatív kilátás tükrözi annak valószínűségét, hogy az ország makrogazdasági kondíciói "egy ideig még nyomás alatt maradnak", és ehhez járul, hogy a főváros csak korlátozott mértékben tudja semlegesíteni e kedvezőtlen működési környezet hatásait, áll a Moody''s keddi elemzésében. A hitelminősítő elismeri, hogy Budapestnek megfontolt költségvetési politikája, kezelhető adósságterhe és jó likviditási pozíciója van, azonban a főváros korlátozott költségvetési rugalmassága, valamint infrastrukturális szükségletei, és a romló gazdasági viszonyokkal összefüggésben szűkülő pénzügyi mozgástere jelentős nyomást fog gyakorolni Budapest pénzügyi teljesítményére, áll az elemzésben.
A Moody''s új magyarországi és budapesti osztályzatai továbbra is az elsőrendű befektetői "A" sávban, annak alapszintjén vannak. Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings e héten - 17 nagy felzárkózó gazdaság adósosztályzatának átfogó felülvizsgálata után - az addigi, közepes befektetői "BBB plusz" magyar besorolást egy fokozattal "BBB"-re csökkentette, a válság utáni makrogazdasági kiigazítás várhatóan súlyos mértékére, és az ezzel járó költségvetési kockázatokra hivatkozva. A Fitch ugyanakkor negatívról stabilra javította vissza a magyar adósosztályzat kilátását, jelezve, hogy nem készül további magyar osztályzatrontásra. A cég szerint ez azt tükrözi, hogy a Magyarország számára jóváhagyott 20 milliárd eurós pénzügyi csomag jórészt megszüntette a külső finanszírozási és likviditási kockázatokat.
A magyar besorolásokra a Moody''s listáján jelenleg negatív kilátás érvényes, a Standard & Poor''s pedig a leminősítés lehetőségére ennél erősebben utaló negatív megfigyelési listán tartja a nála "BBB plusz" szintű magyar szuverén adósosztályzatot. A három nagy nemzetközi hitelminősítő így most három különböző adósbesorolási szinten - Fitch: "BBB", S&P: "BBB plusz", Moody''s: "A3" -, és három különböző kilátással - stabil, negatív figyelőlista, negatív kilátás - tartja nyilván Magyarország adósságát. A nagy nemzetközi hitelminősítők az utóbbi hetekben sorozatban rontják a kelet-európai szuverén adósok besorolási kilátásait vagy osztályzatait, a pénzügyi válság térségbeli terjedésének indokával. A Fitch csak ezen a héten - Magyarországgal együtt - négy térségi országot minősített vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.