Kamatadó-mentes befektetések: körkép

Minden szolgáltató fejleszt a számlához idomuló termékeket

Nem tétlenkedtek a tartós befektetési számlát (tbsz) kínálatukban tartó pénzügyi szolgáltatók a konstrukció januári bevezetése óta: minden jelentősebb piaci szereplő előállt már a kamatadó-mentesség elérésében érdekelt ügyfelek számára kifejlesztett termékkel.

A betéti jellegű megtakarításokat preferáló ügyfeleknek kínálja például a CIB Bank a CIB Maraton Takarékszámla névre keresztelt konstrukciót, amelyet díjmentesen vezetnek az ügyfelek számára. A kliens a számlára befizetett összegből a bank által meghirdetett szabadon választható futamidejű forintbetéteket köthet le: a számla élettartama alatt bármikor szabadon kötheti le és törheti fel betéteit, hiszen amíg a pénzt nem veszi ki a számláról, addig a teljes összeg kamatadómentesen gyarapodik. A Maraton Takarékszámla megnyitásának feltétele bármilyen CIB-forintfolyószámla. A hitelintézet értelemszerűen a három-, illetve ötéves futamidejű Classic betéteket ajánlja a számlához, előbbi évi 6, utóbbi 7 százalékos kamatot fizet az ügyfélnek.

Az MKB Bank a Trezor Trió névre hallgató konstrukcióval igyekszik megnyerni az elsősorban közép-, illetve hosszú távú megtakarításban érdekelteket. A Tartós Megtakarítási Számlával igényelhető termékcsoport lényege, hogy a kliens – kockázati és hozaméhségétől függően – különböző arányban helyezheti el pénzét lekötött betétben, illetve befektetési alapokban. A legegyszerűbb – csak betétből áló – változatnál évi 5,42 százalékos kamathoz juthat 5,50 százalékos EBKM (egységes betéti kamatlábmutató) mellett.

Az értékpapír-befektetéseket preferáló ügyfelek is egyre szélesebb kínálatból válogathatnak. Az OTP Bank többek között a tartós befektetési értékpapírszámlára jegyezhető, fix kamatozású, négy-, illetve hatéves futamidejű OTP-kötvényeket ajánlja a tbsz iránt érdeklődőknek.
A termékek lejárata (2013, illetve 2015 vége) jól illeszkedik a Tartós Befektetési Értékpapír Számla speciális futamidejéhez, így az ügyfeleknek lehetőségük nyílik a kamat- és árfolyamnyereség-adó megtakarítására (10 százalékos adó három év után) a 2013-ban, vagy teljes kamat- és árfolyamnyereségadó-mentességre a 2015-ben lejáró sorozatoknál. A kötvény nagy előnye, hogy a betétekkel megegyezően érvényes rá az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) garanciája. A kamatfizetés évente, a tőkefizetés a futamidő végén, egy összegben történik.

Szintén a tbsz-hez hangolta az első számú hazai hitelintézeti csoport a 2010. június 14. és július 9. között jegyezhető új, 3,5 éves futamidejű, hozamvédett alapot, az OTP Aranygólt, amelynél a befektető 2013. december 13-án, lejáratkor a befektetések teljesítményétől függetlenül fix 8 százalékos hozamhoz jut. Emellett a mögöttes részvénykosár teljesítményétől függően az első hozamfizetéskor, 2011. december 16-án maximum 15, lejáratkor pedig maximum 16 százalékos többlethozam elérése lehetséges. A mögöttes részvénykosár a dél-afrikai labdarúgó-világbajnokság hivatalos szponzorai közül válogatott 8 cég részvényeiből áll.

A Tbsz főbb szabályai

legalább 25 ezer forintos nyitóösszeg

egy számlának egy tulajdonosa lehet

három év után 10 százalékos kamatadó-kedvezmény

öt év után kamatadó-mentesség

betéti és értékpapír jellegű megtakarítások külön számlán helyezhetők el

a két számla között pénz – adómentesen – nem mozgatható

egy számlának egy tulajdonosa lehet

három év után 10 százalékos kamatadó-kedvezmény

öt év után kamatadó-mentesség

betéti és értékpapír jellegű megtakarítások külön számlán helyezhetők el

a két számla között pénz – adómentesen – nem mozgatható Részvényállomány Lekötött betétek megoszlása -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.