A 2022-es esztendő történelmi esést hozott a részvénypiacoknak, mindhárom nagy index jókora mínuszban zárta az évet. De a kötvénypiacok sem maradtak le sokkal, éves szinten majdnem 18 százalékkal estek.
Ilyen környezetben pedig nem meglepő, hogy azok a befektetők, akik a két eszközcsoport közt a hagyományosan vett módon, azaz 60-40 arányban osztották meg a befektetésre szánt összegeiket, szinten jelentős bukást kellett hogy elkönyveljenek.
Tavaly a 60-40 stratégiát követők 17 százalékot vesztettek befektetéseikből, ez a módszer legrosszabb eredménye 1999 óta.
A stratégia az elmúlt mintegy ötven évben segítette a befektetőket pénzük viszonylag biztonságos invesztálásában. A mögöttes logika szerint ugyanis ha a részvénypiac esik, akkor a kötvénypiac emelkedik, és fordítva, ezzel kiegyensúlyozva a lehetséges veszteségeket. A gondolatmenet pedig egészen tavalyig helyt is állt, a stratégia éves szinten 7 százalék körüli profittal kecsegetett, sok befektetőt meggyőzve biztonságosságáról, mígnem 2022 ezt is lerombolta.
A két eszközcsoport közti inverz kapocs tavaly megszűnt, az elharapódzó infláció és az emelkedő kamatok a részvénypiacot és a kötvényeket is egyaránt megtépázták. A szakemberek szerint a kapcsolat a közeljövőben sem áll helyre.
Vivek Paul, a BlackRock alapkezelő kutatója kijelentette:
Az elmúlt évtizedben alacsony volatilitás, negatív korreláció és kifejezetten aktív központi banki szerepvállas volt a jellemző a piacokon, ezért minden diverzifikált portfólió jól teljesített: a 60-40, a 70-30 és az 50-50 is. A jövőben azonban hatalmas különbségek lehetnek az egyes hozamok között, nagy szerepet kap a helyes megoszlás kiválasztása.
A BlackRock elemzői szerint ugyanakkor a két irányba való befektetésmegosztás nem lesz már olyan biztonságos a jövőben, mint volt eddig. Szerintük a jelenleginél sokkal szélesebb diverzifikáció lesz a biztos befektetés alapja: sokkal több inflációkövető kötvény lesz jelen a portfóliókban, de a magántőkealapok szerepe is alaposan megnőhet.
Ezek közül kiemel figyelmet kaphat az ingatlanpiac, amely ugyan nem elégíti ki a befektetők likviditás iránti vágyait, viszonylag biztos értékálló eszközként azonban nagyobb súlyhoz juthat a befektetők szemében.
A tavalyi rossz teljesítmény miatt ugyanakkor nem feltétlenül kell már most temetni a 60-40-et. Bizonyos elemzők szerint ugyanis nincs vége a stratégia sikertörténetének, csupán kicsit más nézőpontból érdemes rá tekinteni.
Az amerikai részvénypiaci kitettség csökkentésével, magasabb regionális és szektorbeli diverzifikációval, a kötvények növekvő hozamai mellett életben lehet tartani a 60-40-et is.
Kisebb stratégiai változtatásokra és flexibilitásra a továbbiakban is minden bizonnyal volatilisnek megmaradó amerikai részvénypiacok miatt lehet a legnagyobb szükség, ez esetben a vállalati hiteleket- és befektetéseket ajánlják a szakemberek, ha úgy adódik, akár a kötvénypiaci kitettség további növelése mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.