Nem aggódik a Fed az infláció miatt

Nem mozgatta meg érdemben a piacokat a Fed szerdai kamatemelése. A bank ugyanakkor közzétette mérlegszűkítésének ütemtervét is.

Nem volt érdemi piacmozgató hatása az irányadó amerikai alapkamat szerdai emelésének, mivel a piaci szereplők már beárazták a döntést. A nagy amerikai tőzsdeindexek 0,1–0,2 százalékos sávban mozogtak az előző napi záráshoz képest, és tegnap sem volt nagyobb mozgás a döntés hatására. A dollár enyhén erősödött a hírre, és kissé emelkedett a tízéves amerikai állampapírok hozama is.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) 1–1,25 százalékos sávba emelte az irányadó kamatot. A 25 bázispontos emelés megfelelt a várakozásoknak. A kamatemelésről határozó Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság tájékoztatójában közölte, hogy döntését az erősödő munkaerőpiacra és a gazdaság „mérsékelt” növekedésére alapozta. A bizottság arra számít, hogy rövid távon az infláció 2 százalék alatt marad, a prognózisukat 1,6 százalékra mérsékelték a márciusi 1,9-ről. Középtávon viszont a 2 százalékos célérték körül stabilizálódhat a mutató. Az idei év tekintetében bizakodók: márciusi bővülési előrejelzésüket 10 bázisponttal 2,2 százalékra emelték, a munkanélküliségre vonatkozó várakozásokat a korábbi 4,5 százalékról 4,3-re csökkentették. Hangsúlyozták, a korábban ismertetett menetrend szerint még egy kamatemeléssel számolnak erre az évre.

Janet Yellen nem árulta el, meddig csökkentik a Fed mérlegét. Forrás: AFP

Az érhette váratlanul a piacokat, hogy a Fed már az idén elkezdi leépíteni a válság alatt 4500 milliárd dollárra duzzadt mérlegét. Az ütemtervről viszont szerdán beszélt először a Fed. Eszerint a lejáró kötvények piacáról havonta hatmilliárd, a jelzálog-fedezetű értékpapírok esetében pedig kezdetben négymilliárd dollárt vonnak majd ki. Ezt a mennyiséget fokozatosan növelik, amíg az állampapírok esetében az összeg el nem éri a havi 30, a jelzálogpapíroknál pedig a 20 milliárd dollárt. Janet Yellen, a Fed elnöke nem adott támpontot, hogy mekkora mérleget kívánnak elérni, de ha a gazdasági növekedés lassulna, akkor a Fed újra megjelenhet vásárlóként a piacon.

A döntés utáni sajtótájékoztatón Yellen megerősítette, a kedvező munkaerőpiaci fejlemények és a gazdasági növekedés felpörgetik az inflációt is. Hozzátette: nem aggódik a májusi alacsony infláció miatt, mivel azt olyan egyszeri tételek okozták, mint a telefonszolgáltatások árának hirtelen csökkenése vagy a gyógyszerárak esése. Elárulta: a Fed a jövőben megfontolja 2 százalékos célértékének emelését. Az Egyesült Államok inflációs rátája február óta folyamatosan esik.

Maradt a brit alapkamat

Változatlanul hagyta a 0,25 százalékos irányadó alapkamatot tegnapi ülésén a Bank of England. A hírre enyhén erősödött a font. A tegnapi szavazás volt az elmúlt hat év legmegosztóbb döntése, a Monetáris Politikai Bizottság 5-3 arányban döntött a kamatszint tartása mellett. A három alulmaradó tanácstag fél százalékra emelte volna az alapkamatot, mivel lehetségesnek tartják, hogy az infláció a várakozásokat meghaladó szintre gyorsul. A svájciak sem nyúltak a mínusz 0,75 százalékos alapkamathoz, a jegybank tegnap reggeli döntése értelmében hiperlaza marad a monetáris politika.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.