Az emberek vagyoni helyzete között óriási különbségek vannak Magyarországon. Nem meglepő módon a legnagyobb egy főre jutó GDP-t termelő Budapesten a legvagyonosabbak a háztartások, miközben az ország keleti, északkeleti részén élnek a legrosszabb helyzetben lévők.
Közép-Magyarországon a háztartások átlagos nettó vagyona 26,1 millió forintot, egy főre vetítve 15,3 millió forintot tett ki – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal 2014 végén végzett kutatásából, amelynek adatait most hozták nyilvánosságra. A régióban élők vagyona másfélszerese az országos átlagnak.
A régión belül Budapesten 28 millió forint volt a háztartások átlagos nettó vagyona, egy főre vetítve 17,3 millió forint. A második leggazdagabb régióban, a Nyugat-Dunántúlon ez körülbelül 20 százalékkal maradt el a közép-magyarországitól, egy főre vetítve pedig 10,4 millió forintot tett ki. A legszegényebb régió továbbra is az Észak-Alföld, ahol a háztartások átlagosan 10,4 millió forintos, fejenként mindössze 5,5 millió forint összegű vagyonnal rendelkeztek, a budapesti harmadával.
A háztartások jövedelmi és vagyoni helyzete a legszorosabb kapcsolatot a munkaerőpiaci helyzetükkel mutatta. A folyamatos munka alapvető feltétele annak, hogy a háztartás vagyont tudjon felhalmozni: az aktív háztartások átlagos nettó vagyona 20,7 millió forintot tett ki, míg ahol a fő kereső munkanélküli, ott ez mindössze 7 millió forint volt. Az egyéb inaktív háztartások nettó vagyona 9,6 millió forintot ért el.
A háztartások vagyoni helyzetét jelentősen befolyásolja, hogy nevelnek-e gyermeket, és ha igen, akkor hány fiatalkorú él a családban. A gyermektelen háztartások átlagos vagyona 14,3 millió forintot tett ki, míg a gyermekeseké 19,3 millió forintot. A gyermekesek a nagyobb átlagos taglétszám miatt az egy főre jutó vagyonban elmaradtak azoktól, ahol csak felnőttek éltek: a gyermekesek esetében az egy főre jutó átlagos vagyon 4,9 millió forint, a felnőttekből álló háztartásokban 7,9 millió forint volt.
A leghátrányosabb helyzetben a gyermeküket egyedül nevelő szülők voltak: ahol egy felnőtt és egy gyermek élt együtt, ott az egy főre jutó átlagos vagyon 3,5 millió forintot tett ki. A gyermekes háztartások közül a legnagyobb vagyonnal a 2 felnőtt, 1 gyermek típusú háztartások rendelkeztek, egy főre vetítve 5,9 millió forinttal. Az összes háztartástípust figyelembe véve az egyedülálló felnőtteké volt a legnagyobb nettó vagyon: 9,9 millió forint.
Módszertan
A Központi Statisztikai Hivatal a háztartás nettó vagyonát a következőképpen számította ki: a háztartás tulajdonában lévő reáleszközöket (ingatlanok, járművek, vállalkozások, értéktárgyak) és pénzügyi eszközöket (folyószámlák, lekötött betétszámlák, hitelkártyák, befektetési alapok, kötvények, részvények, állampapírok, kincstárjegyek) összeadták, csökkentve az összes tartozással, kötelezettséggel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.