Míg 2007 és 2009 között évente átlagosan csak tízezer cég adószámát függesztették fel, addig 2010-ben több mint 37 ezer vállalkozás neve mellől törölték, az idén pedig már az első negyedévben több mint 23 ezer társaság adószáma „szállt el” - írja a feketelista.hu.
Ez elsősorban annak következménye, hogy 2010-től fel kell függeszteni mindazon cégek adószámát, amelyek a számviteli beszámolójukat nem teszik közzé a Cégközlönyben (a mintegy 700 ezer hazai vállalkozás közül 420 ezer kötelezett a számviteli beszámoló elektronikus letétbe helyezésére és közzétételére). Az adóhivatalnak emiatt tavaly több mint 120 ezer felszólítást kellett kiküldenie ez ügyben a mulasztók címére, a felszólító levelekre viszont alig több mint húszezer társaság pótolta a hiányokat.
Amennyiben a vállalkozás a felfüggesztés 60 napja alatt sem teljesíti a közzétételi kötelezettségét, az adóhatóság kezdeményezi a cég megszűntnek nyilvánítását a cégbíróságnál. Ugyancsak elrendelik az adószám felfüggesztését, ha a kézbesített adóhatósági irat két egymást követő alkalommal a címzett ismeretlensége miatt visszaérkezik, illetve ha a cég a székhelyén nem található. Hasonlóan szankcionálják, ha a vállalkozás képviselőjét nem jelentik be az adóhatóságnál, vagy nem található az illető a megadott elérhetőségi helyen. Abban az esetben is felfüggesztik az adószámot, ha a hivatal ismételten 60 napra lezárja a vállalkozó üzletét.
Az adóhatóság tapasztalatai szerint az adószám-felfüggesztések háromnegyede kényszerelszámolással folytatódik. Amennyiben a cég rendelkezik elegendő vagyonnal, akkor a végelszámoló a hitelezőket az eljárás folyamán kielégíti, és a céget végül törlik, ha viszont a vagyon nem nyújt kellő fedezetet, a végelszámolónak felszámolást kell kezdeményeznie. A megtérülés esélye viszont ekkor már köztudottan meglehetősen csekély.
Ezért is tanácsos üzletipartner-választás, szerződéskötés előtt alaposan informálódni a cégvilágban, mert egyre gyakoribb, hogy az elmarasztalt, üzletképtelen társaságok félrevezetik, becsapják a tisztességes vállalkozókat – fűzi ehhez Iklódi András, a feketelista.hu főszerkesztője.
A feketelista.hu szerint az eddigi összes elmarasztalás 43,6 százaléka Budapestre, 10,5 százaléka Pest megyére jut. A fővárosban több mint 32 ezer, Pest megyében pedig 8700 cég adószámának felfüggesztéséről döntött a hatóság. A megyéket illetően leginkább a gazdaságilag nehéz helyzetben lévő régiókat érintette az intézkedés; Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a legmagasabb az arány, ahol több mint 4400, és Bács-Kiskun megyében, ahol mintegy 3400 cég adószámának felfüggesztéséről döntött az adóhatóság.
Háromezernél több Fejér megyei és Szabolcs-Szatmár megyei cég esetében hozott hasonló határozatot az adóhivatal. A nagyobb városokat illetően: Miskolcé a kétes értékű vezetés, ahol több mint 1800 cég adószámát függesztették fel, utána Debrecen következik mintegy 1500, Győr 1242, Nyíregyháza 1170, Pécs 1011 és Szeged 820 céggel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.