Nem ritka jelenség, hogy Európában – és az USA-ban is – megszüntetnek olyan, korábban biztosított kedvezményeket, amelyek a hazai vállalatok versenyképességét, illetve az illető ország vonzerejét voltak hivatottak növelni. Franciaország például a jövőben 50 százalékos büntetőadót vet ki az olyan pénzügyi transzferekre, amelyeket hazai konszernek bonyolítanak a cég központja, illetve valamelyik adóparadicsomban bejegyzett leányvállalata között.
Az persze már más kérdés, mi alapján minősít adóparadicsomnak egy országot a párizsi fiskus – mutat rá a Handelsblatt. Eric Woerth francia költségvetési miniszter a pontos szabályozás érdekében évente frissítendő listát állít össze az olyan államokról, amelyek vagy nem kötöttek egyezséget Párizszsal az adóinformációk cseréjéről, vagy esetleg nem tartják be a megállapodást.
Az adóparadicsomok ellen eddig is keményen fellépő Németországban az új konzervatív-liberális koalíció pénzügyminisztere, Wolfgang Schäuble a korábbi kurzus folytatását ígérte, annyi megszorítással, hogy elődjénél, a szociáldemokrata Peer Steinbrücknél némileg „lágyabb hangnemben”.
A KPMG szerint általános tendenciaként figyelhető meg, hogy a különböző országok közötti adózási eltérések egyre inkább szűkülnek, és az európai államok mind nagyobb nyomást gyakorolnak az alacsony elvonásokkal kecsegtető Írországra, Hollandiára és Svájcra. Utóbbi egyébként a kantonok egymás közti adóversenye miatt továbbra is az adómegkerülők elleni harc középpontjában van. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.