Fontos jelzőszám, hogy hány esetben állapított meg az adóhivatal adó- vagy járulékelmaradást (hivatalos nyelven az ilyen ellenőrzéseket nevezik megállapítással zárult vizsgálatoknak). Ezen a téren nem látszik jelentős előrelépés – a megállapítással zárult vizsgálatok aránya 2007 óta folyamatosan 67-68 százalék körül mozog –, és csökkenő trendet mutat az adókülönbözetek összértéke is. Ez utóbbi ugyanakkor az ellenőrzések számát figyelembe véve nem is meglepő.
A kiválasztási szempontok élesítésére utal azonban az, hogy egy-egy vizsgálat során évről évre nagyobb adótartozást tárnak fel a revizorok. Míg 2007-ben egy vagyonosodási vizsgálat 3,8 millió forintot hozott – adókülönbözet formájában – az állam konyhájára, addig az idén ez a szám már 4,6 millió körül jár. Ha pedig csupán azokat az eseteket vesszük figyelembe, ahol valóban találtak kivetnivalót az elszámolásokban, a 2007-es 5,6 millió helyett már 8,8 millió forintot hoz egy-egy ellenőrzés.
Amikor tavalyelőtt – még Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök utasítására – az APEH-nél célul tűzték ki az évi tízezer vagyonosodási vizsgálat lebonyolítását, szakemberek eleve kétségesnek ítélték, hogy ekkora mennyiség mellett igazán hatékonyak lehetnek-e az ellenőrzések. Úgy tűnik, az idő őket igazolta, és a vizsgálatok számának növelése helyett már az adóhivatalnál is inkább arra törekednek, hogy kevesebb, ám alaposabb és célravezetőbb vizsgálatokat folytassanak le.
Ez utóbbi megállapítás az adóhatósági ellenőrzések egész világára igaz lehet. Tavaly ugyanis az APEH összesen 317 ezer adóvizsgálatot folytatott le, ez év első kilenc hónapjában azonban ez a szám még csak 228 ezer körül jár. Ha tehát a revizorok tevékenysége a negyedik negyedben nem változik, az ellenőrzések darabszáma az év végén is jócskán a tavalyi alatt marad majd.
Ami az idén eddig megállapított adókülönbözetet illeti, az már az első három negyedévben elérte a 2007-es teljes évi mértéket, ugyanakkor valamelyest alatta marad a tavalyi első kilenchavi eredménynek. A revizorok ugyanakkor 2009. szeptember 30-ig több bírságot és késedelmi pótlékok róttak ki az adózókra, mint a múlt év azonos időszakában vagy 2007 egészében.
Egy-egy vizsgálat tavaly már több mint 10 millió forintos többletet jelentett az állami bevételekben, míg ez az összeg 2007-ben csak 6,2 millió körül alakult. Az ellenőrzések hatékonysága tehát ezen a területen is javult. KR
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.