BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hamarosan Orbán Viktor kezében lesz az adóemelési törvény

Magyarországnak ki kell kerülnie a túlzottdeficit-eljárás alól, "ha a matematikának vannak még érvényes szabályai" - mondta Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Brüsszelben, az EU-csúcstalálkozó után tartott sajtótájékoztatóján.

Emlékeztetett arra, hogy 2010 május-júniusban a költségvetési hiány 7,2 százalék volt, azt az év végére levitték 4,2-re, majd 2011-ben, 2012-ben és 2013-ban "nyilvánvalóan három százalék alatt lesz a hiány".

"Az a kérdés, hogy tegyünk-e még lépéseket, hogy biztosra menjünk" az uniós túlzottdeficit-eljárás alóli kikerülést illetően - mondta a kormányfő. Ebben - közölte - még vita zajlik a kormányon belül is. 

Orbán Viktor utalt arra: elküldtek egy levelet az Európai Bizottságnak, amelyben háromlépcsős javaslatot tettek.

"A kiadási oldal lefaragásával zároltunk a szakértők szerint 0,3 százaléknyi összeget. (...) Kilátásba helyeztük, hogy ha ez nem elegendő, akkor az egyszeri beruházásokat nem a költségvetési források terhére, hanem az állami vagyon terhére fogjuk megvalósítani, tehát az egyszeri kiadásokat egyszeri bevételekkel fogjuk megoldani. A harmadik lépés, ha ez sem elegendő, akkor pedig hajlandóak vagyunk bizonyos fajta adókat megemelni" - mondta a miniszterelnök.

Mint folytatta, a vita arról zajlik, hogy elég-e a zárolás, vagy a másik kettőt is meg kell-e lépni. "Én a belső vitákban azt képviselem, hogy a másik kettőt is lépjük meg" - tette hozzá.

"Lehet hogy a zárolás nulla hárommal csökkenti a hiányunkat, így már kettő hét körül vagyunk, de miután láttunk már karón varjút, bántak már itt velünk úgy, hogy a matematikai szabályok mégsem voltak érvényesek, ezért (...) inkább menjünk tovább" - fogalmazott Orbán. Szerinte fel kell sorolni azokat az egyszeri kiadásokat, amelyeket egyszeri bevételekkel kell pótolni. Ehhez hozzáfűzte: "ha minden igaz, mire hazaérek, már kézhez kapom az adóemelésekre vonatkozó törvényt is, amely a tranzakciós adót, a bankadót, az energiaadót és egy új reklámadó bevezetését jelentené".

A csúcstalálkozó egyik fő témáját illetően miniszterelnök elmondta: részletesen foglalkoztak azzal, milyen negatív hatással járnak a magas energiaárak a gazdasági versenyképességre. Az energiaárakat csökkenteni kell - állapította meg, és közölte: folytatni fogják a Magyarországon rezsicsökkentésnek nevezett politikát, mind a háztartások, mind a vállalkozások esetében.

"Állami eszközökkel csökkenteni fogjuk a vállalkozások által használt energia árát is" - mondta Orbán. Kifejtette, hogy Európában ma még nem működik, és rövid távon nem is várható az egységes liberalizált piac, amely valóságos verseny révén valós árcsökkenést eredményezhetne. Ennek kialakulása csak középtávon remélhető, és addig - hangsúlyozta a kormányfő - szükség van a hatósági eszközökre. 

Magyarország nukleárisenergia-fejlesztésekre készül - közölte a kormányfő, fontosnak nevezve, hogy az unió az egyes energiahordozó-fajták között ne állítson fel rangsort, hanem semleges szabályozás révén biztosítsa az atomenergia "egyenjogúságát". Az EU-csúcs másik fő témájával, az adózás kérdéskörével kapcsolatban Orbán megerősítette, hogy Magyarország nem támogatja az adóharmonizációra irányuló elképzeléseket, mert az adórendszerek közötti versenyt tartja kívánatosnak. Támogat viszont minden olyan intézkedést, amely az adófizetés elkerülése, az adócsalás ellen irányul. Mint mondta, az uniós vezetők között egységes eltökéltség mutatkozott az ilyen kiskapuk bezárására. 

Két területen - tette hozzá - még vita van. Az egyik az, hogy a tagországok között a pénzügyi információk tekintetében azonnal létrejöjjön-e automatikus információcsere - ezen az állásponton van többek közt Magyarország -, vagy pedig adjanak e tekintetben 2-3 év haladékot. A másik vitás terület, hogy milyen eszközök állnak rendelkezésre a nagy világcégekkel szemben az adófizetési kötelezettség érvényesítésére. 

A sajtótájékoztatón a miniszterelnök kérdést kapott arról, hogy beszélt-e külön Angela Merkel német kancellárral, a múlt heti kijelentései kapcsán. Orbán Viktor válaszában leszögezte: a német kancellárral a magyar kormánynak nincs vitája, és a CDU-val sincs vitája a Fidesznek. 

"Azzal is egyetértünk a kancellár álláspontjai közül, hogy válság idején is fontosak az emberi jogok és a demokratikus értékek" - tette hozzá. Ugyanakkor - folytatta - "megkerülhetetlen ténynek tartjuk, hogy Németországban választások lesznek szeptemberben, és elvi álláspontunk, hogy a német belpolitikában nem kívánunk részt venni".

"Tehát nem akarjuk, hogy Magyarország a német választási kampány témája legyen. Ezért én arra szólítottam föl az összes miniszteremet, hogy tartózkodjanak minden, Németországon belüli eseménynek a kommentálásától" - mondta Orbán Viktor.

Szintén feltették a miniszterelnöknek azt a kérdést, miként reagál Martin Schulz európai parlamenti elnök azon közlésére, miszerint a Metro című brüsszeli lap nem a valóságnak megfelelően idézte őt, amikor azt a kijelentést tulajdonította neki, hogy Magyarországon össze akarják írni a zsidókat. Orbán azt válaszolta, hogy a politika sem működik bizalom nélkül, és ha az EP-elnök ezt mondja, akkor ezt el kell tőle fogadni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.