„Egyes országokban az adó mértéke teljesen megalapozatlan” – mondta Nowotny hazánkra célozva. A jegybankár szerint a GDP arányában nézve a magyarországi különadó aránytalanul magas, ezért mindenképpen a hitelköltségek emelkedéséhez vezet majd, sőt a gazdaság növekedését is visszavetheti.
Hasonlóan vélekedik az Atradius Hitelbiztosító is tanulmányában. E szerint egyre növekszik a feszültség a szállítók és a vevők között, az elmúlt két évben tapasztalt válság hatására ugyanis az előbbiek az azonnali fizetést erőltetik, míg az utóbbiak hosszabb fizetési határidőket szeretnének. A cég szerint hamarosan „hitelezési konstrukciókkal” kell megjelenniük a piacon azoknak a cégeknek, amelyek talpon akarnak maradni. Magyarországon viszont komoly mértékben akadályozhatja mindezt, ha bevezetik a tervezett pénzintézeti adót, amelynek mértéke jóval magasabb a nyugat-európai átlagnál.
„A banki hitelezés feltételeinek jelentős enyhülése nem várható 2010–11-ben, sőt a tervezett banki különadó miatt elképzelhető további feltételromlás is” – állítja Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító országigazgatója. A tervezett pénzintézeti adó Magyarországon összesen 200, Nagy-Britanniában 670, Németországban 330 milliárd forintnyi összeget vonna el a pénzügyi szektorból, ez – figyelembe véve a gazdaságok méreteit – mindenképpen irreálisan magas terhelést jelent a magyar szektorra nézve.
A britek évi 670 milliárd forintja mintegy három és félszerese a magyar kormány által beszedni kívánt összegnek, miközben az országok GDP-je közötti eltérés mintegy 17-szeres. Ez azt jelenti, hogy egy főre vetítve Magyarország 88, Nagy-Britannia pedig csupán 48 dollárnyi bankadót célzott meg éves szinten.
Magyarországon egyébként a szállítói hitelek esetében nagyobb a késedelem, mint a banki konstrukcióknál, a szállítók ugyanis jellemzően türelmesebbek és kevésbé profik, mint a banki behajtó cégek, így az általános tendencia az, hogy a bankhiteleket csak végső esetben fizetik késedelmesen a vállalatok, ennek ellenére 2010-ben a 90 napon túli késedelemben lévő banki hiteltörlesztés összege már elérte a 400 milliárd forintot. Azonban a szállítók türelme is véges, ezt jelzik, hogy az újonnan indított felszámolások 30 százalékkal nőttek 2009-ben az egy évvel korábbi adatokhoz képest, de az eljárások több mint 90 százaléka továbbra sem kecsegtet megtérüléssel. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.