Áfaemelés, személyi jövedelemadó-átrendezés és a munkavállalói egészségbiztosítási járulékemelés sorrendben a három legnagyobb mértékű, a költségvetésnek legtöbb pénzt hozó jövő évi adóváltozás. Ezeken kívül még körülbelül féltucat új típusú, vagy emelkedő közteherrel kell számolniuk a magánszemélyeknek 2012-re.
Természetesen nem mindegyik érint egyformán mindenkit, de az jól látható, hogy a már említett legnagyobb tételeket minden kereső érzi majd a pénztárcáján, összesen csaknem 340 milliárd forint értékben. Igaz, ebben benne van az szja-átrendezés is - a jóváírás teljes és a szuperbruttó részleges kivezetése - , amelyre a költségvetés tervezetének ígérete szerint kompenzációt dolgoz majd ki a kormányzat, vagyis előbb-utóbb "eltűnik" ez a tétel. A többi, kisebb változás között szerepel nem rendszeresen fizetendő teher - például gépjárműátírás -, illetve csak egy fogyasztói réteget érintő is, ez utóbbira példa az alkohol jövedéki adóemelése. A tervezetek alapján a Világgazdaság úgy számolt, hogy mindösszesen 461 milliárd forintot szed majd be az állam az új adókkal és adóemelésekkel a magánszemélyektől. Ebből 269 milliárd pluszelvonás (szja és járulékemelés) érinti a bruttó bért. A költségvetési tervezet szerint nemzetgazdasági szinten 8470 milliárd forintos összes, összevontan adózó jövedelemmel számol a kormány 2012-re, vagyis ennyit keresünk majd árfolyamnyereség és osztalék nélkül. Ezekre 1290 milliárdos személyi jövedelemadóteher jut, a nettó összes bér így 7180 milliárd forint.
Nyugellátásokra, beleértve a rokkantsági és a korhatár alatti nyugdíjakat is, 3150 milliárdot költ az állam, családi pótlékra és hasonló támogatásokra 450 milliárdot, vagyis összesen mintegy 10780 milliárd elköltenivaló pénz lesz a gazdaságban a magánszemélyeknél. Az új adók ebből visznek el tehát 192 milliárdot, az összeg majdnem két százalékát. Vagyis az új adók százezer forintonként 1780 forint mínuszt jelentenek a pénztárcáknak. Ennyit költünk az új adókra a pénzünkből, ami ha adóköteles, még kevesebb lesz, mint idén: a 2011-es és 2012-es költségvetési tervezeteket összehasonlítva kiolvasható, hogy a már említett SZJA és egyéb változások miatt az összevont adóalap átlagos adóterhelése 10,5 százalékról 15,1-re nő jövőre.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.