John Larson, a negyedik legrangosabb demokrata honatya már előterjesztette javaslatát, amely szerint 0,25 százalékos adót vetnének ki a tranzakciókra. Kollégája, Peter DeFazio pedig más képviselőket és szakszervezeti erősembereket is toborzott saját, jóval szélesebb bázisú adójavaslatához.
Mint arról a Guardian beszámol, a baloldali beállítottságú demokrata politikus szerint évi 150 milliárd dollárt hozhatna a részvény- és opcióeladások, illetve más pénzügyi manőverek megadóztatása. A spekuláció elkerüléséért DeFazio kivenné a csomagból az oktatási-, egészségügyi- és nyugdíjalapokat és évente 100 ezer dolláros értékig tenne lehetővé a visszatérítést. Az elképzelést a legnagyobb amerikai szakszervezeti szervezet és több civil egyesülés támogatja.
A Wall Street továbbra is ellenzi a tervet, mondván, az adó akadályozná a vagyonosodást. Ugyanakkor a Center for Economic and Policy Research társigazgatója szerint elképzelhető, hogy Washington belemegy az adóztatásba, mivel a közvélemény erős ellenérzést táplál a pénzügyi szektor iránt, a költségvetési hiány pedig óriási.
Erre utalhat a pénzügyminiszter állásfoglalásának változó hangneme is. Míg egy hónapja Timothy Geithner kereken kijelentette, hogy nem támogatja a Tobin-adót, addig legutolsó nyilatkozatában úgy fogalmazott: eddig nem látott olyan változatot erre az adóra, amely megfelelne az ország érdekeinek.
A Tobin-adó bevezetését Gordon Brown brit miniszterelnök a G20-ak november elején tartott találkozóján felvetette, a csúcs résztvevői azonban kategorikusan elutasították az elképzelést. A javaslatot korábban az IMF is fontolóra vette és Angela Merkel is átgondolásra érdemesnek minősítette. Az elemzők azonban nem sok esélyt adnak a bevezetésre.
A Tobin-adóról és a bevezetés hatásairól a Harvard politikaigazdaságtan professzorának elemzését elolvashatja itt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.