A szeszes italokra is kiterjesztik a chipsadót a jövő évi adócsomag szerint, ami óriási áremelkedéssel járhat a tömény italoknál. – Az alkoholtermékek új adójának jelentős inflációs hatása lesz. A fogyasztói kosárban közel 5 százalékos súllyal szerepelnek a szeszes italok, így összességében a chipsadó 0,3-0,5 százalékkal növelheti a fogyasztói árindexet jövőre – mondta a Világgazdaságnak Gabler Gergely, az Erste Bank vezető elemzője. A kereskedők nem fogják a teljes adót a fogyasztókra áthárítani, de az biztos, hogy a teher nagyobb részét a vásárlóknak kell megfizetni. Ürmössy Gergely, a Raiffeisen Bank elemzője szerint akkor drágulnának igazán nagyot a szeszes italok, ha bevezetnék a nemzeti italboltokat is.
Az internetadó kapcsán viszont teljes káosz volt a jövő évi adócsomag benyújtása után. Banai Péter Benő, az NGM államtitkára szerint 20 milliárd forintos költségvetési bevételt várnak, ugyanakkor a gigabájtonkénti 150 forintos terhelésből ennek a tízszerese jön ki számítások szerint. – Be fognak vezetni egy felső határt az internetadóra, különben ez óriási terhet jelentene a felhasználóknak – mondta a Világgazdaságnak Ürmössy Gergely. A Raiffeisen közgazdásza szerint az is lehet, hogy nem sikerül januártól bevezetni az új adót, mert a jelenlegi formájában még nagyon kiforratlan. – Át kell gondolni, hogyan lehetne racionálisan bevezetni az adót, mert különben a tervezett 20 milliárd forintos bevétel is elúszhat – vélekedett.
Rogán Antal, a fidesz frakcióvezetője arról beszélt, hogy hasonlóan a telefonadóhoz, itt is lesz felső fizetési korlát. – Ezzel együtt is növekedett a szolgáltatások ára, de nem olyan nagy mértékben. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint a szolgáltatók komoly versenyben vannak, ezért a fogyasztói árakba is csak visszafogottan jelenhet meg az internetadó díja. Ezt az erősítheti, hogy a Digi is belép a netpiac mellett a mobilpiacra is, amivel több fronton élesedhet a verseny – mondta Ürmössy. Ha mégis túl nagy terhet jelentene a lakosságnak az internetadó, akkor erre gyorsan ráfaraghatnánk, hiszen külföldi szolgáltatóktól is lehet bérelni vonalat.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza úgy vélte, ha teljesen áthárítják az új adókat és adóemeléseket a fogyasztókra, akkor fél százalékponttal emelkedhet meg az infláció, de jó eséllyel csak részleges lesz az áthárítás.
Egyelőre kidolgozatlan az internetadó, de az biztos, hogy a Magyar Telekomot újabb teher sújtja ezzel, ami legalább 5-10 milliárd forint lehet éves szinten – hangsúlyozta Török Bálint. A Buda-Cash Brókerház elemzője szerint a vállalat nem nagyon tudja majd áthárítani a terhet a fogyasztókra. – A korábbi kormányzati stratégiával, amely szerint a szélessávú internethálózat országos kiépítését szeretnék elérni, nem áll összhangban az internetadó. A távközlési cégeken nem sokat segít, hogy az adót leírhatják a nyereségből, mert a legtöbb vállalatnak nincs túl nagy nyeresége az utóbbi időben. A szélessávú internet alapvető infrastruktúrának számít, amelynek a terjedése lassabb lehet az adó miatt, mert lassulhat a fejlesztések üteme – véli Török Bálint.
Érdekes a befektetési alapok új adója. Az idei évben folyamatosan növekvő lakossági kötvényállomány emelkedése az elmúlt hónapokban megállt, így az lehet a kormány célja, hogy a lakosság közvetlenül az államtól vásároljon kötvényeket és ne az alapokon keresztül – mondta Ürmössy Gergely, a Raiffeisen elemzője. Ha sikerül tovább növelni a lakossági kötvényállományt, akkor az csökkenti Magyarország sérülékenységét.
Hornyák József-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.