BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nézik a transzferárakat

A cégek háromnegyedénél az adóhatósági ellenőrzés szerves részét képezi az utóbbi időben a csoporton belüli elszámolóárak, az úgynevezett transzferárak vizsgálata. A revizorok az esetek szintén közel háromnegyedénél fel is tártak mulasztást, hiányosságot a 2009. január 1-je és december 31-e közötti időszakban. A kirótt bírságok összege pedig néhány esetben megközelítette a húszmillió forintot. Veszprémi István, a Deloitte Zrt. adópartnere arról számol be, ügyfeleik tapasztalata szerint tavaly tovább nőtt azon esetek száma, amikor az adóhatóság az ellenőrzés során kitért a transzferárak vizsgálatára is. A szakember leszögezte: érzékelhető változás az is, hogy az utóbbi időben fokozatosan nő az adóhatóság transzferárakkal kapcsolatos szakértelme. A cégek szerint a revizorok egyre felkészültebbek, egyes esetekben pedig a határozat kialakításakor az adóhatóság központi transzferárcsoportjával is egyeztetnek. Míg korábban az adóhatóság a vizsgálatok során szinte kizárólag a transzferár-dokumentációk meglétének ellenőrzésére figyelt, tavaly már előtérbe került a dokumentációk tartalmi vizsgálata is. A Deloitte felmérése szerint azon vizsgálatok aránya, ahol már tartalmi ellenőrzést is végzett az adóhatóság (27,27 százalék), megközelíti a dokumentáció meglétére (37,8 százalék) és a csak formai ellenőrzésre (34,8) szorítkozó vizsgálatok arányát. Ezt erősíti meg Sóki Zsolt, a BDO Magyarország partnere is, aki 30 százalékos arányról beszél a tartalmi vizsgálat kapcsán. Utóbbinál a revizorok leggyakrabban az árképzés módját kifogásolták. Emellett figyelmet fordítottak az összehasonlító adatokra, a benchmarkelemzésre, a figyelembe vett költségalapra, az ügyletek összevonására, valamint a dokumentáció elkészítésének dátumára.

Mindez megmutatkozik a kiszabott bírságok összegén is. Két éve milliárdos összegű, a múlt évben több százmillió forintos mulasztási bírságot állapított meg az adóhatóság a transzferár-ellenőrzések kapcsán. Ez persze arra is utal, hogy a cégek is egyre felkészültebben várják a revizorok ezirányú kutakodását. Az pedig már a BDO Magyarország tapasztalatából világlik ki, hogy a vállalatok a transzferárazás témakörét ma már a legkomolyabb adózási problémának tekintik. Ebben szerepe van a szabályozásban bekövetkezett változásoknak, de a világgazdasági válságnak is. Utóbbi ugyanis nyilván hatással van a cégcsoporton belüli árakra is, ám amennyiben az alkalmazott árakban változás következik be, ezt részletesen meg kell indokolni.

Az odafigyelés azért is fontos, mert utólag egy már lezárt tranzakciót sokkal nehezebb korrigálni, s nem mindig lehet adókonzekvenciák nélküli nyilvántartást összeállítani – szögezi le Szolnoki Béla, a BDO Magyarország adótanácsadó partnere is. A mulasztási bírság mértéke pedig elmaradt nyilvántartásonként akár kétmillió forint is lehet. A 2010-re vonatkozó APEH-ellenőrzési irányelv pedig továbbra is kiemelt célként nevesíti a témakör mélyreható vizsgálatát, ráadásul a következő időszakban nőhet a nemzetközi vonatkozású esetek száma is. KR

A bírság oka (a leggyakoribb tényezők)

Időre vagy egyáltalán el nem készült dokumentációk

Formai hiányosságok

A kapcsolt vállalkozások bejelentésének elmulasztása

Forrás: Deloitte



Formai hiányosságok

A kapcsolt vállalkozások bejelentésének elmulasztása

Forrás: Deloitte Kevesen élnek az APA-val Annak ellenére, hogy több mint két éve, 2007. január 1-jétől Magyarországon is elérhető a szokásos piaci ár adóhatóság által történő megállapításának intézménye (APA), a beadott kérelmek száma meglehetősen alacsony. Ennek az egyik oka, hogy az eljárás nem minden cég számára ismert – a Deloitte felmérésében a válaszadók 20 százaléka nem volt tisztában az APA intézményének a lehetőségével, és csupán 8 százalékuk gondolkodik egy APA-kérelem benyújtásán.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.