Szigor. Határozott formát kezd ölteni a banki különadó bevezetését elrendelő, illetve a pénzintézetek feldarabolását vészhelyzetben lehetővé tevő német törvényjavaslat. Berlini pénzügyminisztériumi források szerint a kabinet holnap hoz döntést a részletekről, és a terveket gyorsított eljárással várhatóan még az év vége előtt jóváhagyják. Bár a törvényalkotók szándéka az volt, hogy az adófizetők teljes mértékben mentesüljenek a pénzintézetek jövőbeni megsegítésének terhei alól, a jelek szerint ezt a célkitűzést nem sikerül maradéktalanul teljesíteni.
A banki különadót a tervek szerint minden évben szeptember 30-ig vetnék ki, amelyből a csődbe ment pénzintézetek megsegítését finanszíroznák. A biztosítókra és fedezeti alapokra nem vonatkozna az új elvonás.
A különadó mértékét az illető hitelintézet kötelezettségei, illetve a pénzpiaci súly alapján állapítanák meg, de a befizetés soha nem haladhatná meg az éves nyereség 15 százalékát. Külön problémát jelenthet ugyanakkor a kettős adóztatás, amelynek elkerüléséről már folynak a tárgyalások Nagy-Britanniával. Az elképzelés szerint egyébként csak németországi székhelyű pénzintézetekre vetnék ki a különadót.
Az előzetes számítások szerint 1-1,3 milliárd eurós bevételre lehet számítani a bankadóból, amelyet nem a költségvetésbe, hanem egy különálló alapba folyatnának. Előfordulhat azonban, hogy a felhalmozott összeg nem elég egy nagy pénzintézet szanálásához, ezért a szövetségi állam 20 milliárd euró erejéig kezességet vállalna a kötelezettségek után, az új alap önmagában pedig újabb 100 milliárd után vállalhat jótállást. DPA, Reuters
Merkel hajthatatlan
A német kancellár továbbra is kitart a meghosszabbított működésű atomerőművekre kivetendő különadó mellett. Angela Merkel tegnap megerősítette Berlin ebbéli szándékát, amelyet egyébként az EU energetikai biztosa is támogatásáról biztosított (VG, augusztus 23., 4. o.).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.