A Nemzetgazdasági Minisztérium rugalmasságát – a kritikusok szerint az előkészítés hiányosságait – mutatja, hogy a tranzakciós illetékre vonatkozó jövő évi előirányzat komoly változásokon esett át az elmúlt két és fél hónapban. Lássuk a történet fontosabb állomásait.
Április 23. - Széll Kálmán-terv 2.0
A Széll Kálmán-terv 2.0-ban (SzK2) szereplő első becslés szerint 0,1 százalékos kulccsal induló pénzügyi tranzakciós illeték 2013-ban 130-228 milliárd forinttal növelheti a bevételeket. A 130 milliárdos szint eléréséhez legalább 30 ezer forintos – tranzakciónkénti – felső határ szükséges, ez azonban lehet magasabb is, és nem kizárt, hogy végül sávos konstrukciót vezetnek be, és a készpénzforgalmat magasabb kulcs bünteti – olvashattuk az ambiciózus programban.
Május 9. - Matolcsy György sajtótájékoztatója
A nemzetgazdasági miniszter május 9-én tartott sajtótájékoztatóján az alsó határ mellett kötelezte el magát. A január 1-jén életbe lépő pénzügyi tranzakciós jutalékot a kormány 130 000 milliárd forintos átutalás-bázisra veti ki, 0,1 százalékos kulccsal – mondta el Matolcsy György, és leszögezte: az államkincstár és az MNB utalásai mentesülnek a teher alól, tranzakciónkénti felső korlát ugyanakkor – ellentétben a SzK2-ben szereplő tervekkel – nem lesz. Az adó alanya az utalást bonyolító pénzintézet lesz, amely az erős verseny miatt nem tudja majd áthárítani a terhet a fogyasztókra – tette hozzá.
Június 15. - Költségvetési törvényjavaslat
A 130 milliárdos bevétel-előirányzat szerepelt a költségvetési törvény „nulladik”, a Költségvetési Tanácsnak (KT) véleményezésre elküldött változatában is. Ebben a kockázatokat látó KT javaslatait megfontolva az NGM 50 milliárd forinttal növelte a tartalékokat – és 120 milliárd forinttal többet adott a minisztériumok és más intézmények forrásigényeinek fedezésére. A mérleget a tranzakciós illeték előirányzatának emelése (és a 62 éves kötelező nyugdíjazás) billentette helyre: az előirányzat 150 milliárd forinttal, 280 milliárd forintra emelkedett. Ekkor az MNB és a MÁK megadóztatásáról még nem volt szó…
Június 28. - Költségvetési Bizottság, módosító indítványok
… egészen június végéig, amikor Matolcsy György bejelentette: a Magyar Bankszövetséggel folytatott egyeztetések eredményekképpen a 280 milliárd forintos tervekhez képest már csak 140 milliárd forintos tranzakciósilleték-bevétellel számolnak 2013-ban. A csökkenés oka, hogy a tranzakciónkénti 6000 forintos felső korlát bevezetése.
Ezzel egyidőben bejelentették: az illetéket az MNB és az államkincstár tranzakcióra is kiterjesztik, méghozzá felső korlát nélkül, ami 100-100 milliárd forintos többletet jelent. Ekkor tehát úgy tűnt, hogy a 2013-as előirányzat nagyjából 340 milliárd forint.
Július 11. - Egy nappal a sarokszámokról szóló szavazás előtt
Nem sokáig. A legfrissebb módosító indítványban már ezt olvassuk: „A pénzügyi tranzakciós illeték szabályozása alapján pénzforgalmi szemléletben 239,3 milliárd forint bevétel prognosztizálható (az eredetileg tervezett 283 milliárd forint helyett), amelyből 123 milliárd forint a kereskedelmi bankok, a fennmaradó rész pedig a Magyar Államkincstár és a Magyar Nemzeti Bank befizetéseiből adódik.”
A MÁK-tól és az MNB-től várt bevételi várakozás néhány nap alatt nagyot változott. Hogy miért? Csak találgathatunk. A kormány mégis tart attól, hogy az MNB megadóztatása – Simor András és minden bizonnyal az EKB véleménye szerint is – sérti a jegybanki függetlenséget, így az erre kényes IMF feltehetően úgyis törölteti. Vagy: az MNB terhei maradnak, a MÁK-ra való kiterjesztést viszont kétségesebbnek tartja a kormány. Esetleg valamilyen – általunk ismeretlen – megfontolások alapján mindkét forrásból kevesebbet von el, mint korábban tervezte.
Folytatás: lesz
Ne legyenek kétségeink: ahogy a miniszterelnök is jelezte, Matolcsy György fiókjában vannak még új tervek. Feltehetően a tranzakciós illetékre vonatkozóan is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.