Az új adójogszabályok egyik része tartalmazza várhatóan a megkezdett adócsökkentések folytatását, az szja-kulcs csökkentését, a családi adókedvezmény kiterjesztését. A következő hónapokban azonban azt is megvizsgálja a szaktárca, hogy egykulcsossá tehető-e a társasági adó, illetve, hogy akár már 2016-tól az adóhatóság készítse el az szja-bevallásokat. A másik fontos feladat az adóhatóság működésének átalakítása annak érdekében, hogy a NAV segítője, és ne fékezője legyen a gazdaság növekedésének. Az ugyanis elfogadhatatlan, hogy jelenleg átlagosan 36 hónap alatt zárul le egy vállalkozással szembeni adóhatósági vizsgálat, aminek maximum fél év alatt pontot kellene tenni a végére – fogalmazott Varga Mihály. Hozzátette: arra is szükség van, hogy a törvény kontrollált formában, de bizonyos esetekben kapjon mérlegelési lehetőséget az adóhatóság.
A gazdaság élénkülése lehetőséget teremt a különadók fokozatos kivezetése is - közölte Varga Mihály. A négy szektor közül a kiskereskedelemben már megszűnt, az említett februári megállapodás a bankszektorban is majdnem a felére csökkenti annak mértékét, de a telekom szektorban is felülvizsgálják a különadót. Varga Mihály bejelentésére a Magyar Telekom árfolyama meredeken emelkedni kezdett a Budapesti Értéktőzsdén. A Telekom több mint hat százalékos pluszban tartózkodik, ezzel az árfolyam elérte a 410 forintot.
A gazdaság fellendítése kapcsán Varga Mihály a hitelezési aktivitás fokozását is fontosnak nevezte. Emlékeztetett az idén februárban az EBRD-vel és Erste-vel kötött megállapodásra, amelynek részeként az Erste a vállalati hitelezés beindítására a következő három évben 550 millió eurós vállalást tett hitelek kihelyezésére a közigazgatásban, az energia és őstermelői szektorban.
A nemzetgazdasági miniszter az új uniós fejlesztési ciklus kapcsán jelezte: már ebben az évben komoly gazdaságfejlesztési pályázatok várhatók. Újdonság lesz, hogy a kis- és középvállalkozások visszatérítendő támogatásra is pályázhatnak. Ez az ily módon „újrahasznosítgató” forrás várhatóan 600-700 milliárd forintos lesz. Új fejlesztési területként jelenik meg az élelmiszeripar, ide a tervek szerint 280 milliárd forint támogatás érkezhet.
A szakképzés átalakítása kapcsán Varga Mihály emlékeztetett: ősztől a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz kerül ennek felügyelete, az Iparkamara pedig az elképzelések szerint arra vállal garanciát majd, hogy a képzésben a gazdasági szempontú oktatási elemek kapjanak nagyobb hangsúlyt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.