Korábbi fizetésük jó részét megkapják a magyar nyugdíjasok, ennek ellenére az Európai Unión belül az életszínvonaluk csak az alsó harmadban van – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal elemzéséből. Az öregségi nyugdíjasok a három balti országban és öt kelet-közép-európai államban számíthatnak alacsonyabb életszínvonalra a magyarokénál a 2013-as és a 2014-es összehasonlítható adatok szerint. Vásárlóerő-paritáson számítva az átlagos bolgár öregségi nyugdíj feleannyi, a luxemburgi vagy az osztrák viszont két és félszer annyi termék és szolgáltatás megvásárlására elegendő, mint a magyar.
Meglepő lehet, hogy néhány magasabb jövedelmű és nagyobb egy főre jutó GDP-vel rendelkező országot is megelőzünk. Ennek az az oka, hogy az „aggregált helyettesítési ráta” nálunk a hetedik legmagasabb az EU-ban. (A mutató a 65–74 évesek nyugdíját viszonyítja az 50–59 évesek keresetéhez.) A ráta értéke 2014-ben Magyarországon 62 százalék volt, az uniós átlagot 6 százalékponttal haladta meg. A balti államok pedig azért vannak mögöttünk a vásárlóerőn mért nyugdíjban, mert ott a korábbi jövedelmük felét se kapják meg a nyugdíjasok.
Nyugdíjakra és egyéb ellátásokra 2016-ban 2,7 millió magyar között összesen 3500 milliárd forintot osztottak szét, 0,7 százalékkal többet, mint 2015-ben. A kiadások GDP-hez viszonyított aránya ugyanakkor 0,4 százalékponttal 10,4 százalékra süllyedt, részint az emelés mértéke miatt, részint mert az ellátottak száma 2,5 százalékkal csökkent.
Hosszabb távon azonban az elöregedés a kiadások növekedéséhez vezet. Ma a 65 év felettiek adják a teljes népesség több mint 18 százalékát, az aktív korúakhoz viszonyított eltartottsági rátájuk közel 10 százalékponttal magasabb (27,2 százalékos). Tíz éve még 16 százalék alatt maradt az idősek aránya, a rendszerváltáskor pedig ennél is alacsonyabb volt. Az öregedési index (az idős népesség aránya a 14 év alattiakhoz viszonyítva) 126 százalékra emelkedett 2016-ban. Az index 2006-ban haladta meg a 100 százalékot, és az ütem gyorsul: 2000-ben még több volt a gyermek az időskorúnál, akkor 90 százalékhoz közelített az index. Az elöregedést jelzi, hogy 2016. januárban a csaknem 2,5 millió saját jogú ellátott közül több mint 605 ezernél 2010 után állapították meg a járandóságát.
Nagy eltérések régiónként
A legmagasabb öregségi nyugdíjat tavaly – a korábbi évekhez hasonlóan – a budapestiek kapták, itt 2016. januárban átlag 143 805 forintot folyósítottak egy ellátottnak, közel 23 ezer forinttal többet az országos átlagnál. Átlag feletti nyugdíjat kaptak a Pest, a Fejér és a Komárom-Esztergom megyében élők is. Bács-Kiskun és Békés megyében viszont 12 ezer forinttal az átlag alatt volt az öregségi nyugdíj, Szabolcs-Szatmár-Beregben pedig a 108 ezer forintot sem érte el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.