A kormány „pillanatokon belül” vissza fogja vásárolni a németektől az E.Ont – jelentette ki Orbán Viktor szombaton Kőszegen. A miniszterelnök a Tranzit - Fesztivál a határon elnevezéső közéleti rendezvényen beszélt, hogy megerősítette, hogy nem változik a kormány gazdaságpolitikája. Kijelentette: csak azt a gazdaságpolitikai irányt tartja lehetségesnek, amelyet kormánya választott. „Az irány felülvizsgálata szükségtelen, sokkal inkább a kitartás mellett vagyok” – mondta Orbán Viktor, aki közölte: elkötelezett a mellett a gazdaságfilozófia mellett, hogy az szja-t, a társasági nyereségadót ameddig csak lehet, csökkenteni kell, és amely szerint a munkahelyvédelmi akciótervet és a közmunkatervet végig kell vinni.
Az E.On magyarországi gázüzletága megvásárlásának ötlete nem újkeletű, legutóbb egy éve merült fel. Az akkori hírek szerint az E.On Földgáz Trade és az E.On Földgáz Storage az MVM tulajdonába került volna. Az üzletrészek együttes értéke az E.On becslése szerint 1,2 milliárd euró. A visszavásárlással kapcsolatos mostani kijelentésre a társaság szóvivője nem kommentálta. A Reuters elemzése ugyanakkor leszögezi: nem világos, hogy a költségvetés miből finanszírozná az energiaszolgáltató egyes magyarországi érdekeltségeinek visszavásárlását.
Orbán Viktor a múlt héten a nagyköveti értekezleten kijelentette azt is, hogy hosszabb távú célja „legalább lakossági körben” nonprofittá tenni az energiaszolgáltatást.
A „gazdasági szabadságharc” hatékonyságát firtató felvetésre azt válaszolta: Magyarországnak a magas államadóssága miatt kellett egy „radikális, szabadságharc által motivált fordulatot” végrehajtania 2010-ben, a harcot pedig folytatni kell. Megismételte, hogy szerinte azok az európai országok, amelyek államadóssága meghaladja a GDP 90 százalékát, a „reménytelen zónában”, a hitelezők markában vannak, 70 és 90 százalék között van a „közvetlen veszélyzóna”, 50 és 70 között az elviselhető mérték, 50 százalék alatt pedig a biztonsági zóna. A kormány Magyarországot olyan országgá fogja tenni, amely az utóbbi zónában van – jelentette ki Orbán Viktor.
A kétharmados többségét a kormány olyan – Orbán szerint a nemzetgazdasági szempontból fontos cégek visszaszerzésével összefüggő – konfliktusokra is használta, mint hogy a Mol-részvénypakett visszavásárlása az oroszoktól, valamint „visszavettük a vízművek egy részét a franciáktól, vissza fogjuk vásárolni pillanatokon belül az E.On-t a németektől, visszavásároltuk a Rábát a malájoktól, a Fradit meg az angoloktól” – sorolta fel a kormányfő.
A Brüsszellel folyó vitákról szólva Orbán Viktor közölte: azért vették előre a nagy konfliktusokat, mert a Fidesz-KDNP-nek kétharmados többsége van a parlamentben. Ezért tudták – mondta –, hogy meg fogják nyerni a vitákat az EU-val szemben, ahogyan azt is, hogy lesz néhány olyan ügy is, amelyet el fognak veszíteni.
Újabb részletek az önfenntartó felsőoktatásról
Orbán szerint a felsőoktatásban a lényegi struktúrát tekintve, még minden rossz – mondta, hozzátéve, hogy éppen a napokban kapott Mezey Barnától, a Magyar Rektori Konferencia elnökétől egy előterjesztést arra, hogyan kellene megoldani az ágazat felmerülő kérdéseit. A miniszterelnök szerint a felsőoktatásban – csakúgy, mint a népegészségügyben a beszedett pénzekből – egy önműködő pénzügyi rendszerre van szükség: az egyetemet, főiskolát végzett embereknek a saját befizetéseikből kell folyamatosan működésben tartaniuk a felsőoktatást. Hozzátette: bár az állami ösztöndíjakat nem tudják teljesen kiiktatni, a számukat minimálisra kell csökkenteni, és egy rendkívül kedvezményes – akár harmincéves futamidejű, egy- vagy kétszázalékos kamatozású – diákhitel segítségével akarják elérni, hogy mindenki vállalni tudja saját tanulmányainak költségeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.