Délelőtt sikeresen értékesítették Írországban a kötvényeket, igaz, hatalmas hozamot vártak el a befektetők. Az ország finanszírozni tudja adósságát a pénzpiacról.
Görögország visszatérne a piacra, amint lehetséges, hogy így finanszírozza az államadósságát – jelentette ki az ország miniszterelnöke, George Papandreou. Kizárta azt a lehetőséget, hogy Görögország adósságát újrastrukturálják, így az államcsőd lehetőségét.
Nouriel Roubini amerikai közgazdász, aki megjósolta a világgazdasági válságot úgy fogalmazott, hogy fegyelmezett szerkezetátalakításra van szükség a görög adósságban.
A fizetésképtelenséget már hónapokkal ezelőtt be kellett volna jelenteni – mondta Papandreou. „ Ez azonban rossz lenne a görög gazdaságnak és az európai gazdaságnak. Elvégezzük a fájdalmas kiigazításokat és strukturális reformokat” – tette hozzá. „A következő év végére a program szerint, ha minden a tervek szerint halad, már növekedhetünk” – mondta az elnök.
Görögország hatalmas költségvetési kiigazítást hajtott végre 2010-ben, megemelte az adókat és megvágta a közszféra béreit, hogy megkapja a 110 milliárd euró összegű EU-IMF mentőcsomagot. A piaci finanszírozás lehetetlenné vált, Görögország azóta sem tudott saját lábára állni.
A disznó országok: Portugália, Írország, Görögország és Spanyolország (a disznó angolul pig)
Ismét kezdtek felerősödni az eurózóna adósságválságával kapcsolatos aggodalmak. Az EKB újra PIGS (Portugália, Írország, Görögország, Spanyolország) kötvényeket vásárolt. Az ír és a német kötvények közötti hozamkülönbség rekordmagas szintre emelkedett pénteken az euró bevezetése óta.
Patrick Honohan, az Ír Nemzeti Bank elnöke szerint 2014-re közel lehetnek a deficitcélhoz, ha a gazdaság az eredetileg tervezett pályán halad, de reálgazdasági folyamatok messze elmaradnak a kívánt szinttől és a hiány finanszírozása is költséges.
Számos költségvetési tétel átgondolása szükséges az elkövetkezendő években az adósságpálya tartása érdekében – olvasható ki Honohan nyilatkozatából.
A mai aukciót így jelentős aggodalom övezte. Írország 500 millió euró értékben tervezett eladni 4 év lejáratú állampapírt, és 1 milliárd euró értékben 8 év futamidejűt.
A kereslet nagy volt, a 4 éves (500 millió euró értékben kibocsátott) papírok hozama 4,767 százalékon alakult, és 2,54 milliárd euró ajánlat érkezett. A 8 éves (1 milliárd euró értékben kibocsátott) kötvények hozama 6,023 százalék lett, az ajánlatok majdnem elérték a 3 milliárd eurót.
A 4 év lejáratú adósság hozama az előző aukción 3,627 százalék volt, a 8 év futamidejű 5,088 százalék.
A vezető véleményezők többsége egyetért abban, hogy a kötvények hatalmas felárral keltek el, és az adósság finanszírozása az államnak nagyon sokba kerül.
„Az államnak és az adófizetőknek ez borzasztó” – mondta Willem Buiter a Citigroup vezető közgazdásza. Abban azonban egyetértenek, hogy a befektetők érdeklődése a kötvények iránt kielégítő.
„Ha a hozamok 7-8 százalékra növekednek, akkor vége a játéknak, Dublin követni fogja Görögország sorsát” – kommentálta az eseményeket Padhraic Garvey, az ING stratégája.
Spanyolország is egy nappal azután lépett a piacra, hogy az ír (és a portugál) német kötvények feletti hozama rekordszintre emelkedett az eurózóna fennállása óta.
A spanyol éves lejáratú papírok hozama 1,908 százalékon alakult, augusztusban az előző aukción 1,836 százalék volt az átlaghozam. A 18 hónap lejáratúak hozama 2,146 százalék lett, szemben az augusztusi 2,78 százalékkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.