Az esti órákban megszületett a döntés az új jegybankelnök személyéről. Lapunk úgy értesült, Simor András helyét mandátuma lejárta után Matolcsy György jelenlegi nemzetgazdasági miniszter veszi át. Helyettese Balog Ádám lesz, aki jelenleg az NGM adóügyekért felelős helyettes államtitkára.
A hírre a forint 291,5 közeléből 295-ig esett az euróval szemben.
Matolcsy György feladatait Varga Mihály veszi át. A politikus mostanáig a nemzetközi hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszteri posztot töltötte be.
Simor András mandátuma március elején jár le. A jegybankelnök jó ideje a Fidesz, illetve az Orbán Viktor vezette kormány bírálatainak kereszttüzében van. Matolcsy György személye nem számít meglepetésnek, kormánypolitikusok a miniszter jelölését eddig azzal hárították el, hogy az új jegybankelnök személyéről a miniszterelnök hivatott dönteni. Maga Orbán Viktor a múlt héten Brüsszelben úgy nyilatkozott: a jelöléssel megvárja március elejét.
Nem lesz sokkterápia?
Azután erősödött fel a spekuláció a piacon, hogy Matolcsy György váltja Simor Andrást az MNB élén, miután a nemzetgazdasági minisztert a múlt héten a Wall Street Journalnak adott interjújában piacnyugtató üzenetet küldött.
A monetáris politika nem lehet a sokkterápia eszköze – mondta a Matolcsy György a WSJ-nek. A nemzetgazdasági miniszter kifejtette, a Magyar Nemzeti Banknak nem szabad pénzt nyomtatnia, és az adósságot sem finanszírozhatja.
Matolcsy az interjúban finomította korábbi álláspontját az unortodox jegybanki politika kapcsán. Timothy Ash, a Standard Bank londoni vezető közgazdásza az interjú után kiadott elemzésében azt írta, az ő olvasatában a nyilatkozat azt jelzi, hogy Matolcsy György szeretné az MNB-elnöki tisztséget, és a WSJ-interjú is az ennek érdekében folyó "pozicionálás" része.
Mit mondott korábban Matolcsy?
A miniszter az elmúlt két hónapban többször is hangsúlyozta, hogy az MNB-nek azokat az eszközöket kellene bevetnie a gazdasági növekedés elősegítése érdekében, mint amilyeneket az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve (Fed), a Bank of England (BoE), vagy az Európai Központi Bank (EKB) is alkalmaz. Ez azért aggasztotta a befektetőket, mert egyes unortodox programok a fizetőeszköz leértékelődésével járhatnak.
A forint nagyrészt Matolcsy nyilatkozataira került a múlt héten 7 hónapos mélypontra az euróval szemben. A közös európai devizát múlt hétfőn 300 forinton is jegyezték. A leértékelődési hullámot az MNB keddi közleménye, miszerint nincs szükség unortodox eszközökre jelenleg, valamint Matolcsy a WSJ-nek adott interjúja állította meg.
A nemzetgazdasági miniszter interjúját értékelő cikkünkben azt írtuk, hogy: „ha hihetünk Matolcsy Györgynek és az MNB külső tagjainak, akkor nem kell tartani attól, hogy fedezetlen állampapír-vásárlással él a jegybank, vagy a devizatartalék nagyobb csökkentésével járó lépéseket tesz az MNB; a legutóbbi kijelentések után ilyen lépések ugyanis az MNB hitelességét kockáztatnák, és a forintot is visszatéríthetik a gyengülő trendbe”.
Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója az MTI-nek telefonon erre reagálva kijelentette: "nem tárgyaltuk és nem is fogjuk tárgyalni a gyulai frakcióülésen ezt a kérdést, ahogyan más testületek sem tárgyaltak róla, még csak informális megbeszéléseken sem került szóba, éppen ezért a Világgazdaságban megjelent hírt alaptalannak és álhírnek tartjuk".
Lázár János ugyanakkor a Reuters hírügynökségnek adott interjújában azt mondta, hogy márciustól kormányátalakítás valószínű. Szerinte Varga Mihály, IMF-tárgyalásokért felelős miniszter fontos posztot kaphat.
A Miniszterelnökséget vezető államtitkár azt is kijelentette, hogy az MNB elnökének cseréje során stabil forintra van szükség, valamint a befektetők bizalmának fenntartására.
Mit szólnak az elemzők?
Ha valóban Matolcsy György kerül az MNB élére, akkor a jegybank teljesen elveszíti függetlenségét – vélekedett Peter Attard Montalto, a Nomura feltörekvő piacokért felelős vezető közgazdásza. A Nomura közgazdászai szerint ezzel jelentősen csökkenhetne az átláthatóság.
Késő este több mint egy százalékot gyengült a forint a Világgazdaság értesülésére, miszerint eldőlt Matolcsy György jelölése a jegybank elnöki posztra, írják a Raiffeisen Bank elemzői. Az euró/forint jegyzése kedden este 291,5-ről 296-ig kúszott fel, majd szerdán délelőtt 293-ig ereszkedett.
A Raiffeisen elemzői emlékeztetnek, Orbán Viktor korábban márciusra ígérte csak a jelölést. Szerintük ha a híresztelés igaz, akkor irányított szellőztetésről lehet szó, azaz a piac reakciójára kíváncsi a kormány. „Ha relatív könnyen veszik a befektetők a hírt, az zöld jelzés a kormányzatnak” – vélekednek a Raiffeisen Bank elemzői.
Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója az MTI-nek telefonon erre reagálva kijelentette: "nem tárgyaltuk és nem is fogjuk tárgyalni a gyulai frakcióülésen ezt a kérdést, ahogyan más testületek sem tárgyaltak róla, még csak informális megbeszéléseken sem került szóba, éppen ezért a Világgazdaságban megjelent hírt alaptalannak és álhírnek tartjuk". -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.