Lemondás. Újraindulhatnak az Európai Központi Bank (EKB) leendő elnökéről szóló alkuk az eurózóna tagállamai között, miután pénteken az azt megelőző napok találgatásai után végleg eldőlt, hogy Axel Weber, a Bundesbank jelenlegi elnöke április 30-ával távozik posztjáról, és így – bár a legesélyesebb jelöltnek számított – nem száll versenybe az EKB októberben megüresedő elnöki tisztéért sem.
Weber azért döntött úgy, hogy lemond az EKB-elnökjelöltségről, mert fontos kérdésekben kisebbségben maradt a frankfurti bank kormányzótanácsán belül – ezt maga az érintett nyilatkozta a Der Spiegel szombati számában. Elmondta: nézetei miatt több tagállam rosszallását is kiváltotta. A Bundesbank elnöke ezzel arra utalt, hogy az elmúlt egy évben nyíltan támadta az EKB azon politikáját, amely a súlyosan eladósodott eurózóna-tagországok kötvényeinek vásárlásával próbálta megfékezni az adósságválság terjedését. Az egy évvel mandátuma lejárta előtt távozó Weber az infláció megfékezését mindenek fölé helyező héjaként ellenezte az EKB 2009-es kamatvágásait is. Weber a Spiegelnek úgy fogalmazott, amennyiben EKB-elnökként képviselne kisebbségi véleményt, azzal az EKB hitelessége sérülne.
Az EKB három hét után a napokban ismét a Weber által bírált eszközhöz nyúlt, ugyanis portugál állampapírt vásárolt, miután a dél-európai ország kötvényeinek hozama csúcsot döntött, ez annak a jele, hogy a piac az eurózóna adósságválságának megoldásában továbbra sem lát érdemi előrelépést. A piaci aggodalmak hatására valamelyest gyengült az euró a dollárral szemben, a trendhez hozzájárultak a monetáris fegyelemhez ragaszkodó Weber távozási szándékáról előzetesen kiszivárgott értesülések is. A valutaunió adósságválságával kapcsolatos fejlemények ugyanakkor már nem játszanak nagy szerepet a közös európai valuta árfolyamának rövid távú alakulásában – mondta el lapunknak Duronelly Péter. A Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója rámutatott: az utóbbi időszakban valójában igen szűk sávban mozog az euró árfolyama. Szerinte az, hogy egy euróövezeti ország csődbe mehet, már nem érheti meglepetésként a piacot, szemben például az egy évvel ezelőtti helyzettel, amikor kitört a görög adósságválság. „Az EKB-ban pedig eddig is erősen képviselték a Bundesbank infláció megfékezésére fókuszáló politikáját. Az, hogy ki vezeti az EKB-t, ezt a politikát nem fogja lényegesen megváltoztatni” – mondta a szakértő.
Axel Weber kiesésével jelentősen javultak az esélyei az olasz központi bank elnökének, Mario Draghinak, akit eddig a német jegybankelnök fő riválisának tartottak az EKB-elnöki posztért. Draghi mellett a luxemburgi, illetve a finn központi bank elnöke, Yves Mersch és Erkki Liikanen neve jöhet még főként szóba a poszt esélyeseként. Egy másik lehetséges jelölt, Ewald Nowotny osztrák jegybankelnök már cáfolta, hogy versenybe szállna az elnöki tisztért. TaG
A Weber távozásával megüresedő Bundesbank-posztot várhatóan Jens Weidmann, Angela Merkel kancellár gazdasági főtanácsadója tölti majd be.
A Weber távozásával megüresedő Bundesbank-posztot várhatóan Jens Weidmann, Angela Merkel kancellár gazdasági főtanácsadója tölti majd be.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.