Az eseményen a tárcavezető két, a gazdaság stabilitására és növekedésére vonatkozó tervet mutatott be. A stabilitási törvény adócsökkentő szabályának értelmében a magyar államadósság mindaddig csökken, amíg az ország GDP-je nő. Matolcsy György szerint ez a tétel a stabilitási törvény legfontosabb eleme. A tárcavezető szerint a magyar kormány a legmodernebb európai adósságcsökkentő képletet alkalmazza, amely megfelel Keynes szellemének, vagyis a válságban a költések emelését, jó időszakokban a megtakarítások növelését irányozza elő.
Az adósságcsökkentéstől csak a tartós, vagyis egy éves GDP-csökkenés esetén lehet eltekinteni. Matolcsy György szerint várható, hogy a konvergenciaprogram ütemében csökken az adósság, 2015-re tehát 65-70 százalékra esik vissza az adósság. 2013-ban lépi át a 70 százalékos határt és 2020-ban már 50 százalékra mérséklődik. Ezzel Magyarország az EU egyik legszigorúbb adósságcsökkentő programját hajtja végre.
A 2012-es év növekedési kilátásait illetően elsősorban a német gazdaság várakozásait veszi figyelembe a kormány. 0,5-1 százalékos növekedésre számít a kormány, a fejlődés ennél erősebb lehet, ha beindul a növekedési program, amellyel kapcsolatban jelenleg tart a konzultáció, a program véglegesítésére december végén-január elején kerülhet sor.
Egyre több londoni elemző ugyanakkor recesszióra számít 2012-re. A magyarországi kilátásokról a Barclays Capital elemzői úgy vélekednek, hogy a magyar gazdaság jövőre "a legjobb esetben zéró körüli" növekedést produkál; a prognózishoz fűzött táblázatos előrejelzésben 0,1 százalékos magyar GDP-emelkedés szerepel 2012 egészére.
A Capital Economics szintén szerdán ismertetett jövő évi előrejelzésében azonban 1,5 százalékos magyar gazdasági visszaesést jósol 2012-re. A Nomura közgazdásza, Peter Attard Montalto kedden kiadott 2012-es kitekintőjében azt írta, hogy 0,8 százalékkal eshet vissza a magyar gazdaság. Ennél is pesszimistább Török Zoltán, a Raiffeisen Bank budapesti elemzője, aki 2 százalékot recessziót vár jövőre Magyarországon.
A Fitch Ratings, az Európai Bizottság és az EBRD legutóbbi elemzésükben egyaránt 0,5 százalékos növekedést jósoltak.
A tervek szerint a Magyar Fejlesztési Bank és leányai további kétszer 60 milliárd forint tőkeemelésben részesülnek majd a korábban elfogadott injekció után. Ezt hitelekre, kamattámogatásra és garanciára fordítja a szervezet, ezzel 1000 milliárd forintnyi többletforrás áramlik a gazdaságba a miniszter szerint. Az MNB elnökével folyamatosan tárgyal a kormány azért, hogy áttekintsék, milyen eszközöket vethet be a jegybank a gazdaság élénkítésére. A tárcavezető kiemelte: csak olyan megoldásokat várnak, amelyeket az uniós jegybankok is alkalmaznak. "A független jegybanktól a kormány csak kérhet" - fogalmazott Matolcsy György.
A Reutersnek az MNB eszköztárával kapcsolatos kérdésére válaszolva Matolcsy György elmondta: a Bankszövetséggel tárgyalva vizsgálják egy keretmegállapodás megkötésének lehetségét. Ebben az MNB is részt vesz, a bankrendszer így a devizatartalékból segítséget kapna a hitelek átváltásához. A másik módszert már 2009-ben használta a jegybank, a kormány javasolja, hogy az MNB indítsa el újra a jelzáloglevél vásárlást és felmerül a vállalati kötvények vásárlása is.
A miniszter hangsúlyozta: 2015-ig is minden évben csökkentik az államadósságot, mindössze az ütem emelkedik négy év múlva. Az IMF tárgyalásokban az NGM államtitkári szinten vesz részt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.