Összesen 159,3 milliárd forintot adtak eddig hatályos támogatási szerződésekkel a magyar kabinetek 2004 óta egyedi kormánydöntéssel (EKD) a vállalatoknak – derül ki a gazdasági miniszter képviselői kérdésre adott válaszából. Így 35818 munkahelyet teremtettek az említett 81 kontraktus révén (egyes cégekkel több szerződés is volt), egy munkahely létrehozását átlagosan 4,4 millió forinttal dotálták.
A jobbikos Volner János kérdezte azt írásban Varga Mihálytól, milyen vállalatok kaptak 100 millió forintot meghaladó összegű vissza nem térítendő támogatást az elmúlt 15 évben. A 2004 óta működő EKD támogatási rendszerben 100 milliónál alacsonyabb támogatást nem is ítéltek meg.
A tárcavezető válaszához mellékelt táblázatokból kiderül, hogy négy magyar cég kapott EKD révén állami támogatást munkahelyteremtésre. A BorsodChem Rt. (a vegyipari cég azóta már kínai tulajdonban van), a Jász-Plasztik Kft. (műanyagipar), a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt. (gyógyszeripar) és a Szemes Invest Kft. (turisztika) kapott összesen 2,784 milliárd forintot 442 munkahely létrehozására. Átlagban egy munkahely így 6,2 millió forintból jött létre. Vegyesvállalatként 200 millió forintot kapott 51 munkahelyre a DBM Zrt. (magyar–japán), 2 milliárdot 309 munkahelyre a TEVA Zrt. (2008-ban magyar–izraeliként) és 226 milliót 30 munkahelyre az EGIS NyRt. (magyar–francia).
A legtöbb szerződést a kormány német cégekkel kötötte (egyes vállalkozásokkal többet is), összesen 26-ot. Utána a legtöbb kontraktus (14) amerikai cégekkel történt, majd a japán (8), brit (7) érdekeltségek következnek. Támogatást kaptak még francia, olasz, spanyol, svéd, koreai, finn, dán, osztrák, belga, izraeli, új-zélandi, svájci, kanadai és holland cégek is.
Az ágazatokat tekintve óriási fölényben van az autóipar, illetve járműipar, 28 szerződést kötöttek ilyen érdekeltségű vállalattal. Utána a szolgáltatóközpontok következnek 12 szerződéssel, majd a gyógyszeripari (9), elektronikai (6) és vegyipari (5) cégek. Támogatást kaptak még gépipari, építőipari, papíripari, IT telekommunikációs, kerámia, alumíniumipari, energia, üvegipar és bútoripari vállalkozások is.
Ahogy már említettük, egyes cégek többször is kaptak ilyen támogatást. EKD révén először a német Robert Bosch négy magyarországi érdekeltsége kapott támogatást. Így az Elektronika Kft. (autóipar, Hatvan), az Energy & Bodysystems Kft. (autóipar, Miskolc), a Power Tool Kft. (gépipar, Miskolc) és a Rexroth Kft. (gépipar, Eger) is, összesen 3,421 milliárd forintot 2040 munkahelyre. 2007-ben a Robert Bosch Elektronika Kft. 2,277 milliárdot kapott 1200 munkahely létrehozására. 2010-ben a Robert Bosch Kereskedelmi Kft.-nek (autóipar, Budapest) adtak egymilliárdot 200 munkahelyre.
Miniszteri egyedi támogatásban is részesülhetnek vállalatok gazdasági helyzetet javító munkahelyteremtő, vagy munkahelymegőrző támogatásban. A 100 millió forint feletti támogatásokat tekintve így 1998 óta 31 cégnek összesen 4,875 milliárd forintot osztottak ki.
2003 óta nyújtanak 100 milliót meghaladó, vissza nem térítendő képzési támogatásokat, 21 esetben (ebből öt szerződés még folyamatban van) 4,2 milliárdot osztottak szét. A képzésben részesült munkavállalók száma, illetve a fejlesztési támogatás esetén a tanulószerződéses létszám 13382 fővel nőtt.
A Munkaerőpiaci és a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból eddig 100 millió forint feletti szerződések összege 5,189 milliárd forint, mely révén 5510 munkahely jött létre. Egy munkahely támogatása így 941 ezer forintba került.
Varga Volnernek írt válaszában közölte, a jelentős, legalább 10 millió eurós beruházások ösztönzésére az egyik legfontosabb eszköz az egyedi kormánydöntés. A tárcavezető fontosnak nevezte a rendszer fennmaradását, hogy a Magyarországon hosszú távra berendezkedő külföldi cégek telepedjenek le.
A Hankook beruházása idején az akkor ellenzéki Fidesz részéről például Szijjártó Péter, Soltész Miklós, Manninger Jenő, vagy Dorkota Lajos támadták a szerződéskötést. Többek között sokallták, hogy a koreai cégnek adott pénz révén 13,5 milliós támogatás jut egy munkahelyre. Több fideszes politikus is azt hangoztatta, hogy inkább a magyar kkv-kat kellett volna ilyen összegekkel támogatni. Azóta az Orbán-kormány is adott EKD révén munkahelyteremtő támogatásokat, sőt azóta a kapacitásfejlesztést tervező Hankook-kal stratégiai szerződést kötöttek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.