Az eladósodott európai országai sorra jelentik be megszorító intézkedéseiket. A fiskális politikájukban fordulat következett be, hogy lefaragják a hatalmas hiányokat, ezért csökkentik a kiadásaikat és növelik az adókat.
Annak ellenére, hogy láthatják Portugália példáját, aki az egyensúlyt hasonlóak próbálta elérni egy évtizeddel ezelőtt, vagyis csökkentette a kiadásokat és növelte az adókat, a mai napig küzd a lassú növekedéssel és az egyensúlytalansággal.
Ezt jól mutatja, hogy a Moody’s kedden minősítette le Portugália adósbesorolását két fokozattal, arra hivatkozva, hogy az ország lassú növekedési kilátásokkal rendelkezik, valamint, hogy strukturális reformokat kell végrehajtaniuk. A hitelminősítő aggódik a gazdaság középtávú növekedése miatt.
Spanyolországnak és Görögországnak fel kell készülnie a lassú kilábalásra – és azoknak az országoknak, akik megszorításokkal viszik véghez a konszolidációt. Az elkövetkezendő időkben stagnálni fog a gazdaság, mondta Antonio de Sousa, a Portugál Központi Bank volt elnöke.
A Portugália versenyképessége romlott az adók növelése miatt. A megszorítsok visszavetették a portugál gazdaságot, a 2000-es évek elején csökkent a GDP növekedési üteme, és 2002-ben negatív növekedést produkált.
Az EKB elnöke, Jean-Claude Trichet szerint azonban a költségvetési konszolidáció és a gazdasági növekedés nem zárja ki egymást. Innovációra, a termelékenység növelésére és strukturális reformokra van szükség Európában.
A Portugál Központi Bank a gazdasági növekedés 2011-ben 0,2 százalékra módosította 0,8 százalékról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.