BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Adósságválság: Írország megmentése kevés lesz

Írország elfogadta a nemzetközi segítséget: a hangulat azonban nem javult jelentősen. Az adósságválságnak ezzel nincs vége – vélik nemzetközi elemzők. A figyelem középpontjába Portugália és Spanyolország kerülhet.

Görögország után Írország is nemzetközi segítségre szorul – jelenti a Bloomberg. Az ország sokáig nem ismerte el, hogy hitelcsomagra van szüksége államadósságának hiteles menedzseléséhez, de a kötvényhozamok az egekbe szöktek, elérték a 9 százalékot, és elfogytak a vevők az ír állampapírok piacáról. A Goldman Sachs becslése szerint 95 milliárd euróra lehet szüksége Írországnak, melyben benne van a bankszektor finanszírozási igénye is.
 
A piacokat nem nyugtatta meg teljesen a hír, a kötvényhozamok mérséklődtek, az euró erősödése átmeneti volt.   „Spekulatív támadás Portugália vagy Spanyolország ellen nem indokolt, de nem zárhat ki” – mondta Jean-Claude Juncker. Ez az a pillanat, amikor a pénzpiacok túlzottan büntetik azokat az országokat, melyek nem követték 100 százalékosan az ortodox konszolidációt – tette hozzá.
 
Az iskola szerint a gazdaság stabilizálásának gyakorlatilag hasonló  folyamatnak kell lennie, mint ami most történik Európában. A költségvetési hiány levágása, reformok és adók emelése. A keynesi felfogás szerint, rossz időzítéssel újabb válságot okozhat a konszolidáció.
 
Miután az ország bejelentette, hogy nemzetközi hitel-megállapodást köt, a 10 éves kötvényhozamok 24 bázisponttal csökkentek 8,11 százalékra. Az ír hosszú kötvények némettel szembeni hozamfelára 478,5 bázispont. Ilyen alacsony hozamkülönbségre október 29-e óta nem volt példa.
 
„Írországnak nem volt más választása” – mondta Nicholas Stamenkovic, az RIA Capital Markets stratégája.   „A piac továbbra is várja a részleteket” –tette hozzá az elemző.
 
A mentőcsomagban segít az Egyesült Királyság és Svédország is. Brian Lenihan elmondta, hogy egy nagy csomagról van szó, de 100 milliárd euró alatti lesz.  Erik Nielsen, a Goldman Sachs vezető közgazdásza szerint az következő 3 évben a kormánynak 65 milliárd euróra, a bankrendszernek 30 milliárd euróra lesz szüksége.
 
Brian Lenihan korábban 6 milliárd eurós megszorítási csomagot jelentett be, hogy helyreállítsa a befektetői bizalmat az országgal szemben, de nem járt sikerrel. Angela Merkel, a közös válságkezelési mechanizmust illető javaslatában az szerepelt, hogy a befektetők és kötvénytulajdonosok elveszíthetik állampapírjaikat, ha egy euróövezeti ország fizetőképtelenné válik. Több tényező közt, ez megakadályozta, hogy a kötvényhozamok süllyedjenek, és felerősítette az aggodalmat.
 
A The Wall Street Journal értesülése szerint Írország egy 4 éves 15 milliárd euró értékű megszorítást jelenthet be kedden vagy szerdán: levágja a költségvetés kiadási oldalát és emeli az adókat. 2014-re a GDP 3 százaléka alá szorítaná a költségvetés hiányát.
 
Az ír kormány azt mondta, hogy 2011 feléig megoldott az ország finanszírozása. Korábban elzárkóztak a mentőcsomag elől. Most Brian Cowen miniszterelnök azt mondta, hogy „Megváltoztak a körülmények, változtatunk a politikánkon”.
 
„Ezzel valószínűleg nem állt meg a fertőzés. A szuverén adósságválságnak nincs vége” – nyilatkozta Sylvian Broyer, a Natixis vezető közgazdásza.
 
Az Egyesült Államokban a vezető határidős részvényindexek emelkedtek azután, hogy Írország megerősítette, hogy hitel-megállapodást köt – jelenti a Reuters.
 
Nem tűnik úgy, hogy a befektetők megnyugodtak – írja a WSJ. Portugália különböző problémáktól szenved: alacsony a potenciális GDP-növekedés, magas a folyó fizetési mérleg hiánya, nagy a magánszektor adóssága, magas az államháztartási hiány és az államadósság – válik a Citigroup elemzői. „Ezzel a fiskális pálya fenntarthatatlan” – teszik hozzá.
 
A vezető európai tőzsdeindexek 0,2-0,5 százalék körüli mínuszban vannak.
 
Matthew Lynn a Bloomberg publicistája korábban megírta: a piac sorra fogja kivégezni az euróövezeti államokat. Minden PIIGS (Portugália, Írország, Olaszország, Spanyolország) országban van miért aggódni, magasak a költségvetési hiányok, és az államadósság. Lynn szerint Franciaország is bukni fog.

Nagy-Britannia mint a szigetország legközelebbi gazdasági partnere, kész mintegy 7 milliárd font kétoldalú kölcsönt nyújtani Írországnak – jelentette be George Osborne brit kancellár a BBC televízió reggeli adásában.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.