A fejlett országok államadósságának gyors növekedése jelenti a legnagyobb veszélyt a globális pénzügyi stabilitásra – állapította meg a Nemzetközi Valutaalap. Ahhoz, hogy a hitelválság nem lépjen egy újabb szakaszába, a kormányoknak középtávú fiskális konszolidációs terveket kell kidolgozniuk adósságterhük növekedésének megfékezésére – fogalmaz a valutaalap legfrissebb, félévente megjelenő globális pénzügyi stabilitási jelentésében.
Míg 2008 októbere és 2009 márciusa között a legnagyobb kockázati tényezőt a pénzpiaci problémák átterjedésének veszélye miatt Európában Ausztria, Hollandia, Ír- és Olaszország jelentette, addig ma már az IMF szerint az államadósság jelentette gondok előtérbe kerülésével Görög-, Spanyol-, Olaszország és Portugália ad okot a legnagyobb aggodalomra. José Vinals, a valutaalap monetáris és tőkepiaci osztályának igazgatója ugyanakkor sietett leszögezni, Görögország „különleges eset”; a többiek nemcsak kedvezőbb költségvetési helyzetből indultak, de léptek is problémáik orvoslására. A piaci reakciók azt mutatják, a különbségekkel a befektetők is tisztában vannak – tette hozzá.
Vinals elismerte, a hitelcsereügyletekhez kapcsolódó spekuláció növelheti az eladósodott országokra nehezedő nyomást, kontraproduktívnak nevezte viszont az ún. meztelen CDS-ek betiltására vonatkozó javaslatokat. Ezekkel az ügyletekkel a befektetők úgy fogadhatnak valamely állam csődjére, hogy nem is birtokolják annak kötvényeit.
A szakember a tilalom helyett a CDS-ekkel kapcsolatos piaci információk javítását, az ügyletek klíringházakba terelését, valamint a fedezetekkel kapcsolatos szabályok szigorítását javasolta.
A növekvő államadósságok kapcsán az IMF arra a veszélyre is figyelmeztetett, hogy a magán-hitelfelvevők kiszorulhatnak a piacról. A kormányzatok hiteligénye a magánszféra forrásköltségeit is felfelé nyomja, és a kevésbé hitelképes vállalkozások teljes mértékben kölcsönök nélkül maradhatnak.
Jó hír ugyanakkor, hogy a pénzügyi szektor helyzete számottevően javult október óta: a válság miatti veszteségeket a valutaalap a korábbi 2,8 helyett 2,3 ezer milliárd dollárra becsli. A pénzintézetek ebből 1,5 ezer milliárdot már leírtak, miközben sikerült több mint 850 milliárd dollár friss tőkét bevonniuk. Vinals szerint a bankok képesek lesznek profitjukból fedezni a még leírandó veszteségeket. Egyes részpiacokon azonban továbbra is sebezhetők a pénzintézetek: a szakember a problémás esetek közé sorolta a kereskedelmi ingatlanpiacon aktív, régiós amerikai bankokat, a spanyol takarékbankokat, illetve a német tartományi ban-kokat. Dow Jones, Financial Times
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.