A szocialista EP-képviselő még júliusban kérte ki a Bizottság álláspontját azzal kapcsolatban, hogy milyen feltételekkel folytatódhatnak a kormány és a pénzügyi szervezetek között hirtelen megszakadt tárgyalások.
Az EU gazdasági és pénzügyi biztosa arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány a tárgyalások idején nem tudott részletes felvilágosítással szolgálni számos, nyitott kérdéssel kapcsolatban. Az eddig fontolóra vett korrekciós intézkedések például még mindig elmaradnak a szükséges kiigazítás mértékétől, és túlnyomó részben átmeneti jellegűek.
Így a kormánynak arra vonatkozóan is fokozott és hiteles erőfeszítéseket kell tennie, hogy 2011-ben a GDP 3 százaléka alá csökkentse a hiányt - áll a biztos válaszában. Magyarország ugyanis az egyetlen olyan tagállam, amelyre vonatkozóan 2004 óta áll fenn túlzott hiány esetén követendő eljárás, és a hiánycél teljesítésére vonatkozó határidőt eddig már két alkalommal elhalasztották.
Az uniós biztos aggodalmát fejezi ki a pénzügyi szektort érintő különadóval kapcsolatban is, és felhívja a figyelmet arra, hogy a különadó ebben a formában nagyon kedvezőtlen hatással lehet az országgal kapcsolatos befektetői hangulatra és a gazdasági növekedésre.
Emellett a küldöttség úgy találta, hogy a számos más jogszabályt érintő ugyanezen törvény több eleme – abban a formában, ahogy a tárgyalások idején a parlament elé került – vélhetően nem felel meg az uniós jognak. A küldöttség továbbá emlékeztette a kormányt azon kötelezettségére, hogy a Nemzeti Bank számára teljes függetlenséget kell biztosítania.
Mint ismeretes, a magyar kormány, és a Nemzetközi Valutaalap közötti tárgyalások megszakadására hevesen reagált a tőkepiac. A nemzetközi elemzők többsége az eltelt időszakban többször emlékeztetett arra, hogy a befektetőket csak a folyamat újraindítás nyugtatná meg.
A kabinet mindvégig hangúlyozta, hogy csupán egy tárgyalási forduló lezárásáról van szó, ugyanakkor a miniszterelnök nyilatkozataiban kiemeli azt is, hogy az IMF csak hitelező szervezet, és így nem avatkozhat bele a magyar gazdaságpolitikába. Szintén Orbán Viktor jelentette ki, hogy Magyarországnak nem érdeke a megállapodás megkötése a szervezettel. A gazdasági kormányzat állítása szerint nyílt a tárgyalásra mind az EU, mind az IMF tekintetében, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter azonban az MGYOSZ pénteki ülésén kijelentette, hogy nincs szükség újabb készenyléti hitelre, a Valutaalap mindössze stratégiai partner Budapest számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.